KOSGEB'den hibe alan kadın girişimcilerin sosyoekonomik durumu: Kocaeli örneği
- Tez No: 569167
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF YÜKSEL OKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Kadın girişimcilerin KOSGEB'den aldıkları hibeler çerçevesinde kurdukları işlerinde başarı durumlarında etkin olan faktörler ve bu faktörlere bağlı olarak şekillenen hibe kullanımının kadın girişimcilerin başarı durumları üzerindeki etkileri araştırmanın konusunu oluşturmaktadır. Kocaeli'nde KOSGEB'den hibe alan kadın girişimcilerin başarı durumları konusunda yapılan çalışmanın, hibe projelerinin kullanımı konusuna açıklık getireceği düşünülmektedir. Bu tez çalışmasında; KOSGEB'den alınan hibelerin kullanımında, kullanımı etkileyen faktörler ve hibe kullanımı kültürü ve etkileyici faktörler incelenmiştir.2018 yılında KOSGEB'den hibe alan 61 kadına 20 sorudan oluşan anket uygulaması yapılmıştır. Araştırmada KOSGEB'den hibe alan kadınların 36-45 yaş grubu (%45,9), evliler (%75,4), lise mezunları (%49,2), aylık geliri 2001TL-2500 TL arası olanları (%26,2), ev sahibi (%60,7), kira tutarı 1001-2000 TL olan (%19,7), eşi çalışan (%70,5), eşinin aylık geliri 3000 TL ve üzeri (%31,1), eşinin mesleği işçi olan ( %34,4), çocuğu olan (%75,4), 2 çocuğu olan (%32,8), çocuğu okula giden (%60,7), okula gitmeyen çocuğuna kendileri işletmede iken kreşe gönderen (%21,3), çocuklarının bakımı için ödedikleri bakım ücretleri 1001-2000 TL olan (%26,2) olarak bulunmuştur. İş kurma aşamasında karşılaştıkları zorlukların, işlerini sevmelerinin yaşları ile, daha önce herhangi bir devlet kurumundan hibe yada kredi alarak işletme kurmalarının, başarısız oldukları durumların, başarılı oldukları durumlardan daha çok konuşulup konuşulmamasının medeni durumları ile bağlantısı bulunmuştur. KOSGEB'den hibe alma ve kullanabilme, özellikle gelir durumu düşük olan kadınların gelir düzeylerinin yükseltilmesi açısından önem taşımaktadır. Bu amaçla KOSGEB hibeleri düzeyinden kadınların hibe alma ve kullanma miktarlarının artırılması için projeler geliştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Women entrepreneurs active factor in the success of their work within the framework established in the grant they received a grant from KOSGEB and use of these factors impact on the shape depending on the success of women entrepreneurs is the subject of the research. Success of women entrepreneurs in Kocaeli grants from KOSGEB studies on the situation is expected to clarify the use of the grant project. In this thesis; the use of grants received from KOSGEB, the factors affecting the use and use of the grant culture and influencing factors were investigated. 61 months from 2018 years kosgeb grants women the survey consisting of 20 questions was conducted. In the study, women who received grants from KOSGEB;36-45 age group (45.9%),married (75.4%),high school graduates (49.2%),monthly income between 2001TL-2500 TL (26.2%),the host (60.7%),the rent amount is 1001-2000 TL (19.7%),working with wife (70.5%),monthly income of the spouses, 3000 TL and above (31.1%),his wife's profession is worker (34.4%),children (75.4%),2 children (32.8%),who went to school (60.7%),the child who is not going to school is sent to nursery school (21,3%), care fees paid for the care of their children are 1001-2000 TL (26.2%)was found.With the age of the challenges they face during the business start-up,it has been linked to the marital status of the state of having failed to establish a business or to talk more about the situations in which they failed and if they were successful. Receiving a grant from KOSGEB and use, especially women with low income is important in terms of increased income levels. KOSGEB grants for this purpose to increase the level of women to get the grant amount and use projects should be developed.