Hazır giyim mağazalarında çalışanların örgütsel sinizm ve örgütsel vatandaşlık davranışı düzeylerinin incelenmesi
Examination of organizational cynicism and organizational citizenship behavior levels of employees in ready-made clothing stores
- Tez No: 869225
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BORA YENİHAN, DOÇ. DR. GÖKÇE CEREV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma örgütsel sinizmin ve örgütsel vatandaşlık davranışının örgüt üzerinde ne kadar etkili olduğunu ve buna istinaden örgüt politikaları belirlenmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Örgütün önemli sermayelerinden olan çalışanların örgüte karşı şüphe duymak yerine fedâkarca davranması için gerekli adımlar atılması ve uygulanması adına önem taşımaktadır. Çalışmada nicel araştırma metotlarından anket yöntemi kullanılmıştır. Çalışma 2022-2024 yılları arasında Kocaeli ilinde yürütülmüştür. Nicel araştırmanın evrenini Kocaeli'nde bulunan alışveriş merkezlerinde yer alan hazır giyim mağaza çalışanı olan 630 katılımcı oluşturmuştur. Nicel araştırmanın veri toplama aracı olan anket üç bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölüm demografik özelliklere yönelik önermeler, ikinci bölüm örgütsel sinizm düzeyini ölçmeye yönelik önermeler ve üçüncü bölüm örgütsel vatandaşlık davranışı düzeyini ölçmeye yönelik önermeler yer almaktadır. Araştırmanın verileri 26.0 programında analiz edilmiş, bağımsız gruplarda t-testi ve One Way ANOVA testleri uygulanmıştır. Örgütsel sinizm ve örgütsel vatandaşlık davranışı ilişkisinin incelenmesi adına Pearson korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda kadın katılımcıların örgütsel sinizm düzeyleri erkek katılımcılara göre daha yüksek çıkmıştır. Erkek katılımcıların örgütsel vatandaşlık davranışı düzeyleri kadın katılımcılara göre daha yüksek çıkmıştır. Örgütsel sinizm ve örgütsel vatandaşlık davranışı arasında ise negatif yönlü bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to reveal the level of organizational cynicism and organizational citizenship behavior relationship and to examine its effects on male and female participants. This study emphasizes how effective organizational cynicism and organizational citizenship behavior are on the organization and that organizational policies should be determined accordingly. It is important to take and implement the necessary steps so that employees, who are important assets of the organization, behave selflessly instead of being suspicious of the organization. The survey method, one of the quantitative research methods, was used in the study. The study was conducted in Kocaeli province between 2022-2024. The population of the quantitative research consisted of 630 participants who were employees of ready-made clothing stores located in shopping malls in Kocaeli. The survey, which is the data collection tool of the quantitative research, consists of three parts. The first section contains propositions regarding demographic characteristics, the second section contains propositions to measure the level of organizational cynicism, and the third section contains propositions to measure the level of organizational citizenship behavior. The data of the research were analyzed in the 26.0 program, and t-test and One Way ANOVA tests were applied in independent groups. Pearson correlation coefficient was used to examine the relationship between organizational cynicism and organizational citizenship behavior. As a result of the study, organizational cynicism levels of female participants were higher than male participants. Organizational citizenship behavior levels of male participants were higher than female participants. It was concluded that there is a negative relationship between organizational cynicism and organizational citizenship behavior.