Farklı urasil türevlerinin bazı metabolik enzimler üzerinde etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of differential urasil derivatives on some metabolic enzymes
  1. Tez No: 573628
  2. Yazar: KÜBRA ÇAVUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Urasil, ribonükleik asitlerin yapısına yeralan dört nükleobazdan bir tanesidir. Urasil türevlerinin, birçok biyolojik ve kemoterapotik kullanım sahasınasahip olduğu belirlenmiştir. Karbonik anhidraz (CA) (E.C. 4.2.1.1) enzimi, hemen hemen tüm canlılarda CO2'in hidratlanarak HCO3- ve H+'ya dönüşümünü tersinir olarak katalizleyen çok önemli bir enzimdir. Glutatyon redüktaz (GR) enzimi okside glutatyonun (GSSG) indirgenmiş forma (GSH) dönüşümesini katalizleyen, flavoprotein oksidoredüktaz enzim ailesinin en bilinen üyesidir, ayrıca glutatyon metabolizmasında görev alan en önemli enzimdir. Bu çalışmada, insan eritrosit karbonik anhidraz enziminin saflaştırılması için afinite jeli kullanıldı. Glutatyon redüktaz enzimi ise saf olarak alındı. Çalışmanın ikinci kısmında bazı urasil türevlerin bu enzimler üzerindeki inhibisyon etkileri incelendi. Bu amaçla enzim aktiviteleri üzerine inhibisyon etkisi gösteren bu maddeler için IC50 değerleri hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Uracil is one of four nucleobases located in the structure of ribonucleic acids. Uracil derivatives have been identified as having many biological and chemotherapeutic sites. The carbonic anhydrase (CA) (E.C. 4.2.1.1) enzyme is a very important enzyme that reversibly catalyzes the conversion of HCO3- and H+ to hydration of CO2 in almost all living organisms. Glutathione reductase (GR) is the most known member of the family of flavoprotein oxidoreductase enzymes, which catalyzes the conversion of enzyme oxidized glutathione (GSH) to reduced form (GSH), and is also the most important enzyme involved in glutathione metabolism. In this study, affinity gel was used to purify human erythrocyte carbonic anhydrase enzyme. Glutathione reductase enzyme was purified. In the second part of the study, the inhibitory effects of some uracil derivatives on these enzymes were examined. For this purpose, IC50 values were calculated for these substances which showed inhibitory effect on enzyme activities.