Farklı yörelerde yetiştirilen bazı çilek çeşitlerinin soğuk muhafazaya uygunlukları üzerine bir araştırma
- Tez No: 57364
 - Danışmanlar: PROF. DR. RAHMİ TÜRK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 1996
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Uludağ Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 103
Özet
6. ÖZET 1995 yılında Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü'nde yürütülen bu çalışmada,“Farklı Yörelerde Yetiştirilen Bazı Çilek Çeşitlerinin Soğuk Muhafazaya Uygunlukları”araştırılmıştır. Çilekler, Bursa ili sınırlan içerisinde yer alan ve rakımları birbirinden farklı olan Görükle (150 m), Şevketiye (400 m) ve Alaçam(950 m) yörelerinde yetiştirilmiştir. Denemede, Red-Chief, Honeoye, Selva ve Dana çilek çeşitleri kullanılmıştır. Denemede kullanılan çileklerin derimi, meyvelerin en az 3/4'ünün renklendiği, fakat aşın olgunlaşmadığı dönemde yapılmıştır. Derimi yapılan çilekler Görükle ve Alaçam yörelerinde yaklaşık 350 g, Şevketiye yöresinde ise yaklaşık 300 g meyve gelecek şekilde plastik kutulara yerleştirilmiştir. Çilek meyveleri 0°C (- 0.5) sıcaklık ve % 90-95 oransal nem koşullarında 8 gün ve buna ilave olarak oda sıcaklığında (24-27°C) 1 gün muhafaza edilmişlerdir. Muhafaza süresince çilek meyvelerinde, ağırlık kaybı, solunum hızı, suda çözünebilir kuru madde, titre edilebilir asit, pH, askorbik asit, meyve rengi, tat ve görünüm gibi kalite kriterlerindeki değişimleri belirlemek amacıyla fiziksel ve kimyasal analizler yapılmıştır. Deneme sonunda çilek meyvelerinin ağırlıklannda, solunum hızında ve titre edilebilir asit miktannda azalmalar saptanmıştır. Suda çözünebilir kuru madde ve pH değerlerinde ise muhafaza süresince artış görülmüştür. Askorbik asit miktan ise önce artmış, daha sonra sürekli olarak azalmıştır. Muhafaza süresi sonunda meyve rengi parlaklığı kaybolmuş, renk biraz koyulaşmış ve kahverengileşme saptanmıştır. Çileklerin tat ve görünüm değerlerinde azalmalar olmasına karşın, muhafaza süresi sonunda tüm çileklerin pazarlanabilir durumda olduktan görülmüştür.89 Bu çalışma sonucunda, kalite kriterleri açısından yukarıda belirtilen değişimler değerlendirildiğinde Red-Chief ve Honeoye çilek çeşitlerinin soğuk muhafazaya daha uygun oldukları saptanmıştır. Yöreler itibariyle ele alındığında ise, yüksek rakımlı yöre olan Alaçam (950 m)'da yetiştirilen çileklerin soğuk muhafazaya daha uygun olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
90 7. SUMMARY In this study, which was conducted at the Department of HorticultureJFaculty of Agriculture, Uludağ University,“The Suitability of Some Strawberry Cultivars Grown in Different Vicinities to Cold Storage”was investigated. The strawberries were grown in three regions with different elevations within Bursa boundaries, Görükle (150 m), Şevketiye (400 m) and Alaçam (950 m). In the trial strawberry cultivars Red-Chief, Honeoye, Selva and Dana were used as material. The harvest of the strawberries used in the trial was carried out in the period in which at least 3/4 of the fruits were coloured, but not over-ripened. The harvested strawberries were placed in to plastic boxes countaining nearly 350 g of fruit in Görükle and Alaçam vicinities and nearly 300 g of fruit in Şevketiye vicinity. The strawberry fruits were stored for 8 days at 0°C (±0.5) temperature and 90-95 % relative humidity and for an additional 1 day at room temperature (24-27°C). During storage, physical and chemical analyses were conducted with strawberry fruits, in order to determine the changes in quality criteria such as weight loss, respiration rate, water soluble solids, titratable acitidy, pH, ascorbic acid, fruit colour, taste and appearance. At the end of the trial, decreases were determined in the weight, respiration rate and titratable acidity of strawberry fruits. An increase was observed in water soluble solids and pH along the storage period. Ascorbic acid quantity increased at first and than decreased continously.At the end of the storage period, the brightness in fruit colour was lost, the colour was slightly darkened and browning was determined. At the end of the storage period, all strawberries were marketable condition although decreases occurred in the taste and appearance scores of strawberries.91 At the end of this study, when the changes in quality criteria stated above were evaluated, strawberry cvs. Red-Chief and Honeoye were found more suitable to cold storage. When the regions were considered, the strawberries grown in Alaçam, the region with high elevation (950m) were found to be more suitable to cold storage.