Hepatit B'ye bağlı siroz gelişen hastalarda platelet ve derivelerinin dekompansasyona gidişteki etkisi
The effect of platelet and derivatives on decompensation in patients with cirrhosis due to Hepatitis B
  1. Tez No: 577391
  2. Yazar: AYLİN DOLU KARACA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu çalışmanın amacı Hepatit B virüsü (HBV)'ne bağlı siroz gelişen hastalarda kompansasyondan dekompansasyona gidişte platelet (PLT) ve deriveleri olan mean platelet volüme (MPV), platelet distribution width (PDW), plateletcrit (PCT) değerlerinin belirteç olarak kullanılabilirliği incelendi. Gereç ve Yöntem: İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi'nde Ocak 2010-2016 yılları arasında Gastroenteroloji Kliniğinde HBV'ye bağlı klinik ve laboratuvar olarak siroz tanısı alan 131 hasta dosyası geriye dönük olarak sistem üzerinden incelendi. Çalışmaya dahil edilen 131 hastanın 44'ü kompanse siroz, 87'si dekompanse sirozdu. Bulgular: HBV'ye bağlı siroz gelişmiş 131 hasta kompanse ve dekompanse olarak asit, varis kanaması, koma, ikter durumuna ve Child-Pugh skoruna göre değerlendirildi. Hastalarda dekompansasyona gidişatı gösterebilecek parametreler incelendi. Kompanse ve dekompanse grupta PLT, MPV, PDW, PCT değerleri incelendiğinde anlamlı fark saptanmadı (p>0.05). Sonuç: Dekompansasyona gidişte asit, varis kanaması, hepatik ensefalopati ve ikter gibi bir komplikasyon dışında laboratuvar olarak bize yol gösterici olabilecek PLT, MPV, PCT, PDW çalışmamızda anlamlı çıkmamakla birlikte bu konuda daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the usefulness of platelet (PLT) and its derivatives, platelet volume (MPV), platelet distribution width (PDW), plateletcrit (PCT) as a marker in the path of compensation to decompensation in patients with cirrhosis due to hepatitis B virus (HBV). Materials and Methods: 131 patients with clinical and laboratory diagnosis of cirrhosis due to HBV in the Gastroenterology Clinic of İnönü University Turgut Özal Medical Center between January 2010 and 2016 were analyzed retrospectively. Of the 131 patients included in the study, 44 were compensated cirrhosis and 87 were decompensated cirrhosis. Results: 131 patients with cirrhosis due to HBV were compensated and decompensated according to acid, variceal bleeding, coma, icter status and Child-Pugh score. The parameters that could indicate the course of decompensation were examined. When the PLT, MPV, PDW, PCT values were examined in the compensated and decompensated groups, no significant difference was found (p> 0.05). Conclusion: PLT, MPV, PCT, PDW, which may guide us as a laboratory other than a complication such as ascites, varicose veins, hepatic encephalopathy and icter in the course of decompensation, further studies are needed in this regard.