Süreç yönetimi olgunluk modelleri: Bisiklet sektöründe bir uygulama
Business process management maturity models: An assessment of an organization
  1. Tez No: 578041
  2. Yazar: SİBEL BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM SOFYALIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
İşletmeler, hızla artan yoğun küresel rekabete ayak uydurabilmek için sürekli yeni iş modelleri, teknolojileri ve yönetim stratejileri uygulamak zorundadır. İş süreçlerinin yönetimi ile ilgilenen çağdaş yaklaşımlardan bir olan süreç yönetimi, örgütsel süreçlerin tanımlanması, analizi, sürekli iyileştirilmesi, yürütülmesi, ölçülmesi, izlenmesi ve analizine odaklanan bütünsel bir örgütsel yönetim uygulaması olarak tanımlanmaktadır. Buna rağmen pratikte iş süreçlerinin iyileştirilmesi kolay değildir. Bu nedenle iş süreçlerinde mükemmellik arayışında olan işletmelere yardımcı olmak amacı ile süreç yönetimi olgunluk modelleri geliştirilmiştir. Süreç yönetimi olgunluk modelleri, işletmelerin süreç veya süreç yönetimi olgunluklarını değerlendirmek için kullandıkları bir dizi kriter veya standart olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışmada, bisiklet sektöründe faaliyet gösteren bir işletmenin süreç ve süreç yönetimi olgunluğu, Hammer tarafından geliştirilen“Süreç ve İşletme Olgunluk Modeli”aracılığı ile değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonuçlarına göre iyileştirilmesi gereken kabiliyet alanları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In order to sustain a competitive advantage and face the rapidly increasing global competition, companies must continuously implement best practice management principles, strategies and technologies. One of the contemporary fields dealing with the management of business processes is business process management which is defined as a holistic organizational management practice, which is focused on the identification, definition, analysis, continuous improvement, execution, measurement, monitoring and analysis of organizational business processes. However, in practice, improving business processes is challenging. Therefore, business process maturity models have been developed to assist organizations in their search for business process excellence. Business process maturity models are a set of criteria or standards that are used by organization and business owners to assess the level of their process or process management efficiency and compliance. In this research, process and process management maturity level of an organization located in Turkey was assessed with“Process and Enterprise Maturity Model”which is developed by Hammer. According to the evaluation results capability areas were determined to improve.