2000-2015 yılları arası giysi tasarımında öncü yaklaşımlar
Avantgarde approaches in fashion design between 2000-2015
- Tez No: 581369
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE BURSALIGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışmanın konusunu, 2000-2015 yılları arasında ortaya çıkmış yeni moda eğilimleri ve satın alma alışkanlıklarıyla, modanın takip edilmesi ve algılanmasındaki değişimlerin, sürdürülebilirlik ve moda alanındaki yeni teknolojik gelişmelerin incelenmesi oluşturmaktadır. Bu kapsamda çalışma üç bölüme ayrılmıştır. İlk bölümde, milenyum sonrasındaki yeni dünya düzeni sosyo-ekonomik değişimler çerçevesinde ele alınmış; bu sürecin yaşanmasında etkili olmuş gelişmeler ve alt kültürler ile Y ve Z kuşaklarının artan iletişim hızı sebebiyle değişen tüketim anlayışı açıklanmıştır. İkinci bölümde, tüketici modasının otoritesi ele alınarak hızlı moda pazarlama stratejisi, Inditex Grup örneği kapsamında incelenmiştir. Giyim harcamalarının statü arayışıyla ilişkisi ve bu kapsamda e-ticaret ve 2000 sonrasında kendini gösteren yenilikçi stil anlayışı ele alınarak bu bölüm tamamlanmıştır. Üçüncü bölüm ise yenilikçi moda tutumuna ayrılmış; burada yavaş ve sürdürülebilir moda hareketleri ile modadaki teknolojik gelişmeler üzerinde durulmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Giysi, Moda, Stil, Milenyum, Tüketim, Sürdürülebilirlik, Teknoloji.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is to examine the new fashion trends and buying habits that emerged between the years 2000-2015, the changes in the perception of fashion and the new technological developments in the field of sustainability and fashion. In this context, the study is divided into three sections. In the first chapter, the new world order after the millennium was discussed within the framework of socio-economic changes; developments and subcultures that have been effective in this process and the changing communication concept of Y and Z generations have been explained. In the second chapter, the authority of consumer is discussed and rapid fashion marketing strategy is examined in the Inditex Group example. The relationship between clothing expenditures and the search for status and in this context, e-commerce and innovative style perceptive that emerged after the year 2000, were explained. The third part is devoted to innovative fashion attitude; in this part, with technological developments in fashion, slow and sustainable fashion movements are emphasized. KEY WORDS: Clothing, Fashion, Style, Millennium, Consumption, Sustainability, Technology.