Kitosan ile broiler karkaslarında Salmonella typhimurium dekontaminasyonu
Decontamination of Salmonella typhimurium in broiler carcasses with chitosan
  1. Tez No: 588216
  2. Yazar: ZEYNEP AKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZEN YURDAKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvansal Ürünler Hijyen ve Teknolojisi (Disiplinlerarası) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, kitosan ile broiler karkaslarında SalmonellaTyphimurium dekontaminasyonunu incelemektir. Araştırmada broiler karkaslar kullanılmış, negatif kontrol grubuda dahil 8 grup oluşturulmuştur. Oluşturulan gruplar kontaminasyon işlemi yapılmadan önce Salmonella spp. yönünden kontrol edilmiştir. Negatif kontrol grubu hariç her gruba 108 kob/ml düzeyinde S. Typhimurium suşu inoküle edilmiştir. Daha sonra kontamine edilen gruplardan pozitif kontrol grubu haricindeki gruplara %1 laktik asit, %2 laktik asit, %0,1 kitosan, %0,05 kitosan, %0,05 kitosan- %1 laktik asit kombinasyonu ve %0,01 kitosan- %1 laktik asit kombinasyonu ile dekontaminasyon sağlanabilmesi amacıyla 5, 10, 15 dk uygulamaları yapılmıştır. Hazırlanan örneklerin 0, 3, ve 7. depolama günlerindeki mikrobiyolojik takibi sağlanmıştır. Araştırmada %1 laktik asit, %2 laktik asit, %0,05 kitosan- %1 laktik asit ve %0,01 kitosan- %1 laktik asit solüsyonları S. Typhimurium üzerine antimikrobiyal etki gösterdiği belirlenmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to investigate the decontamination of Salmonella Typhimurium by using chitosan in broiler carcasses. The study consisted of 8 groups, including also negative control group. Before contamination all groups were tested for the presence of Salmonella spp. except for the negative control group, S. Typhimurium strains were inoculated at 108 cfu/ ml in each group. Afterwards all the contaminated groups except the positive control were decontaminated by being treated with %1 lactic acid, %2 lactic acid, %0,1 chitosan, %0,05 chitosan, %0,05 chitosan- %1 lactic acid combination and %0,01 chitosan- %1 lactic acid combination for 5, 10, 15 min. Microbiological follow-up of the prepared samples was ensured on the 0th, 3rd and 7th days of storage. Research showed that %1 lactic acid, %2 lactic acid, %0,05 chitosan- %1 lactic acid and %0,01 chitosan- %1 lactic acid solutions were found to have antimicrobial effect on S. Typhimurium (p 0,05).