Türkiye'de sendika yöneticilerinin sendikal bağlılık algıları
Trade union managers' perceptions of union commitment in Turkey
  1. Tez No: 588705
  2. Yazar: RIZA ÖZBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Diğer örgüt yöneticilerinden farklı olan sendika yöneticileri sendikaların varlığından, devamından ve başarısından sorumludur. Bu nedenle sendika yöneticilerinin, sendikalar için önemli olan sendikal bağlılık konusunda yüksek bir algıya sahip olmaları gerekmektedir. Çalışmada sendika yöneticilerinin sendikal bağlılık algıları nitel bir araştırma ile analiz edilmiştir. Araştırmada yöntem olarak fenomenoloji deseninden yararlanılmıştır. Örneklem 11 sendika yöneticisinden oluşmuştur. Toplanan veriler Maxqdal8 programı ile analiz edilmiştir. Gerçekleştirilen analiz sonucunda katılımcıların ortak görüş, düşünce ve deneyimlerinden hareketle 2 ana tema, 6 alt tema ve 17 alt boyut oluşturulmuştur. Veriler üzerinde toplamda 62 tematik kodlama yapılmıştır. Araştırmanın sonucunu göre örneklemi oluşturan 11 sendika yöneticisi yüksek sendikal bağlılık algısına sahiptir. Katılımcılar sendikal bağlılığı hem sendika hem de yönetici için önemli olarak nitelendirmiştir. Aynca katılımcılar sendikal bağlılığı arttırmak için birtakım çözüm önerileri geliştirmiştir. Bunlar işçilere eğitim verilmesi ve sendika yönetiminde akılcı bir tutumun gerçekleştirilmesi şeklindedir.
Özet (Çeviri)
Trade union managers who are different other organizations manager are responsible for existence, continuation and success of trade unions. Therefore, trade union managers need to have a high perception of union commitment which is important for trade unions. Trade union managers' perceptions of union commitment have been analyzed through qualitative research. Phenomenological approach has been used as a method on the research. The sample consisted of 11 union managers. Collected data have been analyzed by Maqxda18 program. According to collected data; 2 main themes, 6 sub-themes and 17 sub dimensions were determined based on the participants' common views, thoughts and experiences. 62 codes were made on collected data. According to results of the research, 11 trade unions managers have high perception of union commitment. Participants described union commitment as important for both unions and managers. The participants developed some solutions to increase union commitment. These solutions include training workers and a rational attitude towards union management.