Hiperlipidemi tanısı almış kişilerde fruktoz tüketiminin değerlendirilmesi
Evaluation of fructose consumption in individuals with hyperlipidemia
- Tez No: 593640
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ÖZERSON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Hiperlipidemi; plazmada bulunan kolesterol ve trigliserit düzeylerinin normal değerlerden yüksek olması anlamına gelmektedir. Hiperlipidemi tanısı almış kişilerin fruktoz tüketim durumunu saptamak amacıyla yapılan bu çalışma, İstanbul ilinde Çevre Hastanesi Beslenme ve Diyet Polikliniği'ne başvuran, yaş ortalaması kadın bireylerde 40, erkek bireylerde ise 44 olan ; 53 kadın, 27 erkek olmak üzere toplam 80 kişi üzerinden yürütülmüştür. Çalışmaya katılan bireylere , yüz yüze görüşme yöntemi ile kişisel ve beslenme durumunun saptanacağı anket formu uygulanmıştır. Çalışmaya katılan tüm bireylerin 3 günlük besin tüketim kaydı ile yüksek fruktoz içeren besinlerin tüketim sıklığı alınıp, değerlendirilmiştir. Çalışmaya katılan bireylerin beden kütle endeksi ortalamasının 30,6 ± 5,17 ve günlük enerji alımının 2037,15 ± 446,8 kalori olduğu belirlenmiştir. Fruktoz tüketimine bakıldığında, hiperlipidemi tanısı almış kadın bireylerin günlük ortalama 28,51 ± 8,74 gr fruktoz tükettiği, erkeklerin ise 35,67 ± 8,81 gr fruktoz tükettiği saptanmıştır, p değeri = 0,001'dir. BKİ ile günlük fruktoz tüketimi arasındaki ilişki anlamlıdır. (p = 0,037). Kadınların % 47,2 ' si , erkeklerin ise % 74.1' i 30 gr ve üzeri fruktoz tüketmektedir. Glukoz ve sukroz hesaplaması yapılarak toplam eklenti şeker miktarlarının hesaplanmasının yapıldığı birçok çalışmaya ihtiyaç vardır
Özet (Çeviri)
Hyperlipidemia; meaning that cholesterol and triglyceride levels in plasma are higher than normal values. This study, which was conducted to determine the fructose consumption status of people diagnosed with hyperlipidemia, applied to the Çevre Hospital Nutrition and Dietary Polyclinic in Istanbul. The mean age was 40 in women and 44 in men. A total of 80 people, 53 women and 27 men, were employed. The questionnaire was used to determine the personal and nutritional status of the participants by face-to-face interview method. The consumption of food containing high fructose and the consumption of 3-day food consumption of all individuals were evaluated and evaluated. The mean body mass index of the participants was 30.6 ± 5.17 and the daily energy intake was 2037.15 ± 446.8 calories. When we look at the consumption of fructose, it was found that women who were diagnosed with hyperlipidemia consumed 28.51 ± 8.74 g fructose daily and men consumed 35.67 ± 8.81 g fructose, and p value = 0.001. When fructose consumption is examined, it is found that female individuals with a diagnosis of hyperlipidemia consume 28.51 ± 8.74 grams of fructose per day, while men consume 35.67 ± 8.81 grams of fructose, p value = 0.001. The relationship between BMI and daily fructose consumption was significant. (p = 0.037). 47.2% of women and 74.1% of men consume 30 g or more of fructose. Many studies are needed to calculate the total amount of added sugar by calculating glucose and sucrose.