Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Kliniğine başvuran hastaların üçüncü basamak sağlık kuruluşunu tercih nedenlerin incelenmesi
Examining the reasons for preference of tertiary level health care institution among attendees of Ankara Research and Training Hospital Family Medicine Clinics
- Tez No: 598890
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA NUR BARAN AKSAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi aile hekimliği kliniğine başvuran hastaların kayıtlı oldukları aile hekimleri yerine, üçüncü basamak hastanedeki aile hekimliği polikliniğine başvurma nedenlerinin araştırılması amaçlanmıştır. Sevk sisteminin uygulanmadığı ülkemizde hastaların sağlık hizmetlerini kullanma özellikleri, sağlık kuruluşlarına başvuru sıklıkları ve etkileyen faktörler incelenmiştir. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tanımlayıcı bir araştırma olarak planlanan bu çalışma Aile Hekimliği Kliniğine 2017 Mayıs-Haziran aylarında başvuran 18 yaş üstü 353 hasta ile yürütülmüştür. Anket formu katılımcılara yüz yüze görüşme tekniği ile uygulanmıştır. İstatistiksel analizler SPSS 15.0 istatistik paket programında yapılmıştır. Tanımlayıcı bulgular kısmında kategorik değişkenler sayı, yüzde ve sürekli değişkenler ise ortalama ± standart sapma ve ortanca (en büyük, en küçük değer) ile sunulmuştur. Grupların karşılaştırılmasında Ki-kare testi kullanılmıştır. P değerinin 0,05'den küçük olması“istatistiksel olarak anlamlı”şeklinde değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya katılan 353 kişiden %68,0'ı kadın, %32,0'ı erkek, %58,4'ü evli, yaş ortalaması 44,4±17,6, ortancası 46 (18,86) 'dır. Düzenli ilaç kullananların %55,2'si ilaçların reçete edilmesi için üçüncü basamak sağlık kuruluşlarına başvurduğunu belirtmiştir. Katılımcıların %64,9'u herhangi bir sağlık sorunu olduğunda ilk olarak üçüncü basamak sağlık kuruluşuna, %24,5'i aile hekimine başvurduğunu belirtmiştir. Hastaların yalnız %2,0'ı aile hekimi tarafından hastaneye yönlendirilmiştir. Aile sağlığı merkezi yerine üçüncü basamak hastaneye başvuru nedeni olarak %50 ulaşım kolaylığı, %20 tetkiklerin yetersiz olacağı yanıtı alınmıştır. Hastaneye başvuru durumunda katkı payı alındığını bilenlerin sıklığının %48,7, aile hekimliğinde katkı payı alınmadığını bilenlerin sıklığının ise %30,0 olduğu görülmüştür. Çalışmamız sonucunda birinci basamakta çözülebilecek sorunlar nedeniyle, aile hekimine başvurmaksızın üçüncü basamağa başvurunun sık olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Güçlü bir birinci basamağın hedeflenmesi, aile hekimlerinin sorumlu olduğu nüfusun düşürülmesi ile birlikte sevk zincirinin uygulanmaya başlanması, üçüncü basamağın gereksiz kullanımını azaltacaktır. Böylece sağlık hizmetlerinin kalitesi artarken, maliyetlerin düşeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to analyze the reasons why attendees of Ankara Research And Training Hospital Family Medicine Clinic prefer family medicine outpatient clinic at a tertiary level hospital over family physicians they are registered to. It examines the ways patients in Turkey, where there is no hospital-referral system in place, receive healthcare services, frequency of their visits to healthcare institutions and influencing factors. Materials and Methods: Designed as a descriptive cross-sectional research, this study was conducted with 353 patients over the age of 18 who visited the Family Healthcare Clinic between May and June 2017. A survey questionnaire was admitted to participants using face-to-face interview method, and the statistical analyses were performed with SPSS 15.0 statistical software package. In the Descriptive Findings section, categorical variables are presented as numbers while percentage variables and continuous variables are presented as mean ± standard deviation and median (minimum, maximum). Chi-square test was used to compare the groups. P-value of less than 0,05 was accepted as statistically significant. Results: Of the 353 respondents 68.0% were women, 32.0% men, 58.4% married, and average and median age were 44.4±17.6 and 46(18,86) respectively. 55.2% of the patients with regular drug use reported that they visit tertiary level hospital for drug prescription. 64.9% of the respondents reported they visit a tertiary hospital when faced any health problem while 24.5% visit family physicians. Only 2.0% of the patients told that they were referred to hospital by a family physician. As the reasons for preferring tertiary hospital over family physician they suggested easy access (50%) and inadequacy of tests in the latter (20%). It was observed that the proportion of those who knew that tertiary hospitals charge contribution fee was 48.7% while the respondents who knew that family medicine clinics do not charge them any contribution fee was 30.0%. Our study concluded that visits to tertiary hospitals instead of family medicine clinics in the case of health problems that can be treated at family clinics are frequent. Aiming at a strong primary level healthcare, reducing the population registered to family physicians and putting referral chain in effect would reduce unnecessary use of the tertiary level. It is suggested that, in this way, quality of the healthcare services will improve while the costs will be reduced.