Özel okul ve devlet okullarında öğrenim gören ortaokul öğrencilerinin beden eğitimi dersi algı ve tutumlarının incelenmesi
Investigation of perception and attitudes of physical education course of middle school students in private schools and state schools
  1. Tez No: 600057
  2. Yazar: YUSUF YAVRUCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACI AHMET PEKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bireylerin hayatında, sağlık her şeyden önce gelmektedir. Günümüzde bireyler sağlıklı bir bedene, zihne sahip olmak için çeşitli spor aktiviteleri ve sağlıklı yaşam diyetleri uygulamaktadırlar. Eğitim ailede başlayan, hayat boyu devam eden bir olgudur. Sağlıklı yaşama yönelik olarak bireylerin bakış açıları, küçük yaşlarda ailesinin tutumu ile alakalı olarak gelişmektedir. Bu davranış biçimleri okullarda verilen beden eğitimi dersi ile şekillenmeye devam etmektedir. Diğer taraftan hayat boyu elde edilen tecrübeler, okullarda alınan eğitimler, iş hayatı vb. birçok alanda kişi kendini eğitmektedir. Söz konusu bu olgular kişinin eğitiminin yanı sıra tutumlarının da şekillenmesine sebep olmaktadır. Bu nedenle araştırmacılar ve eğitimciler öğrencilerin beden eğitimi ve spor derslerine olan tutumlarının nelerden etkilenerek geliştiğini merak etmiş, bu yönde çalışmalar yapmışlardır. Yapılan bu araştırma çalışmasında özel ve devlet okullarında öğrenim gören ortaokul öğrencilerinin beden eğitimi dersi algı ve tutumlarının incelenmesi hedeflenmiştir. Ankara ili Sincan, Etimesgut, Yenimahalle, Çankaya, Pursaklar ve Mamak ilçelerinde bulunan toplam 318 kız, 365 erkek ve 5-8. Sınıflarda okuyan 683 ortaokul öğrencisine ulaşılarak beden eğitimi ve spor derslerine yönelik tutumların incelenmesi amacıyla anket çalışması yapılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 21.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Beden eğitimi tutum ölçeği skoru her bir katılımcı için hesaplanmış ve normal dağılıma uygunluk gösterip göstermediği Kolmogrov Smirnov testi ile incelenmiştir. Verileri normal dağılımı uygun olduğu görülmüştür. Değişkenlere ilişkin karşılaştırmalı analizlerde ise Bağımsız Örneklemler t-Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) gibi istatistiksel tekniklerden yararlanılmıştır. Tek yönlü varyans analizi sonucunda anlamlı farklılık çıkması durumunda farklılığın hangi gruptan kaynaklandığını tespit etmek amacıyla TUKEY testi yapılmıştır. yapılan bu anket çalışmasının sonucunda literatür ile uyumlu sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Health is the most important value in human life. In today world, individual practice various sports activities and follow healthy diets to have a healthy life in terms of physically and mentally. Education is a phenomenon that begins in the family and continues throughout life. The point of view of individuals towards healthy life develops in relation to the attitude of the family at a young age. These forms of behavior continue to be shaped by the physical education lesson in schools. Human educates themselves by life-long experiences gained during their social and work life, trainings received in school and etc. These phenomena lead to form of one's attitudes as well as education. For this reason, researchers and educators study to understand factors from which students' attitudes towards physical education and sports courses developed and affected. In this research study, it is aimed to examine the perceptions and attitudes of middle school students in private and state schools. A total of 698 middle school students in Sincan, Etimesgut, Yenimahalle, Çankaya, Pursaklar and Mamak districts of Ankara were reached and a survey was conducted to examine the attitudes towards physical education and sports classes. The data obtained were analyzed using SPSS 21.0 package program. The physical education attitude scale score was calculated for each participant and Kolmogrov Smirnov test was used to determine whether it conforms to normal distribution. The normal distribution of data was found to be appropriate. In the comparative analysis of the variables, statistical techniques such as Independent Samples t-Test and One Way Analysis of Variance (ANOVA) were used. In the case of a significant difference in one-way analysis of variance, TUKEY test was performed to determine which group caused the difference. As a result of this survey, conclusions consistent with the literature are obtained.