Ekstensör digitorum; kasında volender aktivasyon yöntemi ile tek lif EMG 'offline' analiz normal değerleri
Normal values of single fiber EMG on extensor digitorm communis muscle with volundery activaction using 'off line' analysis method
- Tez No: 60099
- Danışmanlar: PROF.DR. REHA KURUOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
28 VI. ÖZET Tek lif EMG'sinde analiz, genellikle kayıt sırasında“on-line”yöntemi ile yapılmaktadır. Ancak bu yöntem, tetkik süresini uzatmakta ve yeniden analize olanak tanımamaktadır. Anolog teyple analiz sırasında, teyp bandının getirdiği latans gecikmesi nedeni ile, yayınlanan normal değerler kullanılamaz. Nöromuskuler ileti bozukluğu bulunmayan normal deneklerde“off-line”analizle bulunan jitter değerlerini, evvelce yayınlanmış“on-line”analiz normalleri ile karşılaştırdık. Jüvenil myastenia gravis hastalarının akrabalarından oluşan 25 gönüllü denekte, ekstensör digitorum komunis kasında, volonter aktivasyon yöntemi ile, tek lif EMG yapılarak analog teybe kaydedildi. 20 noktadan lif yoğunluğu ölçüldü. Her denekte 5 ile 18 potansiyel çifti incelendi. Lif yoğunluğu ortalaması (SS) (% 95 üst güvenilirlik sınırı) 1.60(0.18)(1.90) bulundu. Her denekte en yüksek jitter gösteren çift ortalaması 31.24(6.87)(47.00) mikrosaniye idi. Ortalama jitter 25.08(5.04)(43.00) mikrosaniye, potansiyeller arası ortalama latans 0.67(0.1 1)(0.91) milisaniye olarak tespit edildi. Analog teyple analizle, her bîr çiftte, jitter üst sınırının“on-line”analiz değerleriyle farklılık göstermediğini, buna karşın ortalama jitterin üst sınırının 5 mikrosaniye kadar gecikmiş olduğunu gördük. Bunu, kullanılan teyp yönteminin oluşturduğu bir gecikme olarak değerlendirdik. Bu değerlerin Türk popülasyonunda kullanılabileceği düşünüldü. Çalışma, görece genç bir popülasyonda yapıldığından, 60 yaş üstü vakaların değerlendirilmesinde Gilchrist'in değerleri önerilir.
Özet (Çeviri)
29 VII. SUMMARY Single fiber EMG analysis is usually performed with“on-line”method during recording. However, this technique usually prolongs the study and makes re- analysis impossible. Published normal values can not be used with analogous tape recordings due to the additional latency brought about by the elasticity of the tape. We compared jitter values obtained from normal volunteers without neuromuscular transmission disorders with“on-line”measurement peviously puplished. We performed single fiber EMG with voluntary activation on extensor digitorum communis muscle of 25 first-degree relatives of juvenile myasthenia gravis patients. All potentials were recorded on tape. Fiber density was estimated from 20 different recording sites. 5 to 18 potential pairs were studied in each subject. Mean(SD) (95th percentile) fiber density was 1.60(0.18)(1.90). Mean highest jitter was 31.24(6.87)(47.00). Mean jitter was 25.08(5.04)(43.00) microseconds. Mean interpotential interval was 0.67(0.1 1)(0.91) miliseconds. Although upper normal limit for individual pairs did not significantly differ from values obtained by“on-line”analysis, upper normal limit for mean jitter was increased about 5 miliseconds. We believe that this variation results from the tape recorder technique. These values can be used in the investigation of native population. Due to the fact that relatively young age of the group we studied, previously puplished values should be utilized in the evaluation of subjects over 60 years of age.