Sosyal bilgiler öğretmenlerinin kullandıkları ölçme ve değerlendirme yöntemlerinin incelenmesi
Examination of measurement and assesment methods used by social studies teachers
- Tez No: 606538
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK KARAKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Ölçme ve değerlendirme işlemleri, eğitim faaliyetlerinin amaçlarının belirlemede, içeriğinin düzenlenmesinde ve sonuçlarının değerlendirilmesinde aktif olarak kullanılan bir süreçtir. Sosyal bilgiler dersi, milli ve manevi değerlere bağlı, uluslararası bakış açısına sahip, problem çözme, eleştirel düşünme ve yaratıcılık becerileri ile donatılmış, demokratik ve insani değerlere saygılı bireyler yetiştirmeyi amaçlayan bir derstir. Bu araştırmada Sosyal bilgiler öğretmenlerinin literatürdeki ölçme ve değerlendirme araçlarını kullanma durumlarını, tercih nedenlerini ve karşılaştıkları sorunları ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırma betimsel analiz modeline uygun olarak tasarlanmış nitel bir çalışmadır. Araştırmanın çalışma grubunu Ankara'nın Akyurt ilçesine bağlı devlet okullarında görev yapmakta olan 15 Sosyal bilgiler öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu ve öğretmenlerden alınan 2018-2019 eğitim-öğretim yılına ait sınav kağıtları kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular ise içerik analizi yöntemi ve doküman incelemesi ile analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucuna göre Sosyal bilgiler öğretmenleri tamamlayıcı ölçme ve değerlendirme araçlarını kullanmakla birlikte daha çok klasik ölçme ve değerlendirme araçlarını kullanma eğilimdedirler. Bu durumun temel nedenleri ise klasik ölçme ve değerlendirme araçlarının; hazırlama, uygulama ve puanlama durumlarında kolaylık sağlaması ve sosyal bilgiler eğitimi için ayrılan haftalık ders saatinin tamamlayıcı ölçme ve değerlendirme araçlarını uygulamaya elverişsiz olmasıdır.
Özet (Çeviri)
Assessment and evaluation processes are an active process used in determining the objectives of educational activities, arranging the content and evaluating the results. Social studies lesson aims to educate individuals who are bound to national and spiritual values, have international perspective, equipped with problem solving, critical thinking and creativity skills, and respecting democratic and human values. In this study, it is aimed to reveal the situations of social studies teachers using the assessment and evaluation tools in the literature, the reasons for preference and the problems they face. The study is a qualitative study designed in accordance with the descriptive analysis model. The study group consists of 15 social studies teachers working in public schools of Akyurt district of Ankara. In the study, semi-structured interview form and exam samples taken from teachers for the 2018-2019 academic year were used as data collection tools. The findings of the study were analyzed with content analysis method and document analysis. According to the results of the study, although social studies teachers use complementary assessment and evaluation tools, they tend to use classical assessment and evaluation tools. The main reasons for this are the fact that classical assessment and evaluation tools provide convenience in the preparation, application and scoring and that the weekly hours allocated for Social Studies education are inadequate in the implementation of alternative assessment and evaluation tools.