Prof. Dr. Mehmet Kaplan'ın eserlerinde değerler ve eğitim
Values and education in the works of Professor Doctor Mehmet Kaplan
- Tez No: 609861
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YAKICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Değerler, topluma ve dünyaya anlam katan insanı yüceltip ona yol gösteren önemli unsurlardandır. İnsan, değerler sayesinde bir kültürün içinde var olduğunu ve onun bir parçası olduğunu anlar. Değerlerine kıymet veren milletler, dünyaya umutla bakarlar ve sağlıklı nesiller yetiştirirler. İnsanın varlığını anlaması, içselleştirmesi, başka bireylere ve topluma olan sorumluluğunu bilmesi değerler sayesinde gerçekleşir. İnsan, kâinatın önemli bir varlığı olduğu için, diğer canlılardan üstün ve şerefli olmayı değerler sayesinde pekiştirir. Toplumun en canlı unsuru olan insan, bu sayede iyiliği, ahlaklı olmayı, vatandaşlık görevini bilmeyi kavramış olur. Değerleri önemsemeyen bireyler ise, sadece kendi bireysel ve toplumsal benliklerine zarar vermekle kalmayıp, yetiştirdikleri nesillere de bu yoksunluğu hissettirirler. Eğitilerek, değerleri öğrenen nesiller ise, toplumda birlik ve beraberliğin oluşmasını sağlayıp, toplumsal sorunların da önüne geçerek toplumdaki ayrışmaları önler. Bu bakımdan değerler, bireylerin saygı, sevgi, hoşgörü, ahlak, erdem, sabır gibi birçok temel değerin bireye kazandırılmasına yardımcı olur. Üniversite hocalığının yanı sıra, toplumsal meseleler hakkında da sürekli düşünen ve pek çok fikir yazısının da öncülüsü olan Kaplan, ele aldığı yazılarda hem toplumsal değerler hem de eğitimle ilgili fikirleriyle önde gelen isimlerden birisi olmuştur.
Özet (Çeviri)
Values are among the elementes that glorify and guide human beings that add meaning to society and the world. Through human values, he understands that he exists and cares in a culture. Nations that value their values look at the world with hope and raise healthy generations. The understanding, internalization of human existence, and the responsibility to other individuals and society are realized through values. Since human beings is an important being of the universe, it reinforces the superiority being and honor of other living things through its values. In this way, human being, which is the most lively element of society, understands goodness, morality and knowing the duty of citizenship. Individuals who do not care about values not only harm their individual and social selves but also make this generation who learn the values by being educated, ensure the formation of unity and solidarity in the society and prevent the seperation in the society by preventing social problems. In this respect, values help in individuals gain many basic values such as respect, love, tolerance, morality, virtue and patience. Kaplan, who is a pioneer of many articles of opinion and constantly thinking about social issues apart from teaching, has become one of the leading figures with his social values in his writings.