Bina su sistemlerinde legıonella bakteri kolonizasyonunun kültür ve real-time PCR yöntemleriyle araştırılması
Investigatiton of legionella bacteria colonization in building water systems with culture and real-time PCR method
  1. Tez No: 610504
  2. Yazar: HAKAN HEDEF
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRANUR YÜKSEKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Ulusal Solunum Yolu Patojenleri Referans Laboratuvarı'na 2017 Mayıs – 2019 Şubat tarihleri arasında gönderilen su numuneleri arasından 64 tanesi seçilerek, numunelerde Legionella pneumophila varlığı araştırılmıştır. Kuruma gelen bu su numuneleri hastane, fabrika, işyeri gibi farklı bina yapılarının soğuk su deposu, lavabo muslukları ve duş kabinleri gibi su sistemlerinin farklı noktalarından alınan sulardan elde edilmiştir. Su numunelerine hem filtrasyon hem de direk ekim yöntemi uygulanmış olup, Buffered Charcoal Yeast Ekstrakt (BCYE) ve dye glisin Vankomiksin polimiksin B (DGVP) katı besiyerlerine ekimi yapılmıştır. 37 °C'de en fazla 10 gün inkübe edildikten sonra şüpheli koloniler hem koyun kanlı agara hem de BCYE agara alınmıştır. İkinci pasajlarda koyun kanlı agarda üremeyip, BCYE agarda üreyen kolonilerin tanımlamaları yapılmıştır. Daha sonra, L. pneumophila kolonileri Lateks aglütinasyon testi (OXOID) ile sero-gruplandırılmıştır. Elde edilen verilerin sonucunda 64 adet su numunesinden 3 L. pneumophila SG1, 8 L. pneumophila SG 2-14, 12 Legionella spp. varlığı tespit edilmiştir. Ayrıca bu çalışmada kültür yöntemi ile birlikte Real-time PCR yöntemi de çalışılmıştır. Real-time PCR yöntemi sonuçlarına göre 15 numunede L. pneumophila SG1 pozitifliği, 2 numunede L. pneumophila SG 2-14 pozitifliği, 8 numunede Legionella spp. pozitifliği görülmüştür. 39 numunenin PCR sonucu ise negatif sonuçlanmıştır. Bu çalışma göstermektedir ki, hastane ve iş yerleri gibi birçok binanın su sistemlerinde Legionella varlığı söz konusudur. Bu nedenle bina su sistemleri düzenli aralıklarla kontrol edilerek, Legionella açısından tetkik edilmelidir. Bu tetkikler sonucu etken mikroorganizma varlığı teşhis edilirse, dekontaminasyon yöntemleri hızlı bir şekilde uygulanmalıdır. Dekontaminasyon işlemlerinden sonra dahi bina su sistemleri periyodik olarak kontrol edilmelidir. Halk sağlığı açısından tehdit unsuru olan bu patojen mikroorganizmanın tanısında birden fazla yöntemin beraber kullanılması tanının hızlı ve doğru bir şekilde konmasında faydalı olmaktadır. Tanının hızlı konması sonucu tedavi daha hızlı bir şekilde uygulanmakta ve hastalık büyük bir sağlık problemi olmadan önlenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the presence of Legionella pneumophila was investigated in 64 of water samples sent to National Respiratory Pathogen Reference Laboratory of General Directorate of Public Health between May 2017 and February 2019. These water samples were obtained from the water taken from different points of the water systems such as cold water tank, sink taps and shower cabins of different building structures such as hospitals, factories and offices. Water samples were subjected to both filtration and direct seeding methods, and Buffered Charcoal Yeast Extact (BCYE) and Dye Glecine Vancomycin Polymxin b (DGVP) were cultured in solid media. After incubation for a maximum of 10 days at 37 ° C, suspected colonies were taken into both sheep blood agar and BCYE agar. In the second passages, the colonies that breed in BCYE agar did not grow on sheep blood agar. Then, L.pneumophila colonies were sero-grouped by Latex agglutination test (OXOID). As a result of the obtained data, 3 L. pneumophila SG1, 8 L. pneumophila SG 2-14, 12 Legionella spp. It was determined. In addition to this, Real-time PCR method was also studied. According to the results of real-time PCR method L. pneumophila SG1 positivity in 15 samples, L. pneumophila SG 2-14 positivity in 2 samples, Legionella spp. positivity. PCR results of 39 samples were negative. This study shows that Legionella is present in the water systems of many buildings such as hospitals and workplaces. For this reason, building water systems should be inspected regularly and inspected for Legionella. Decontamination methods should be applied rapidly if the presence of microorganism is detected as a result of these tests. Even after decontamination, building water systems should be checked periodically. The use of multiple methods together in the diagnosis of this pathogen microorganism, which is a threat to public health, is helpful in making the diagnosis quickly and accurately. As a result of rapid diagnosis, treatment is applied more quickly and the disease can be prevented without a major health problem.