Jeotermal çalışanlarının iş sağlığı ve güvenliği farkındalığının hata türü ve etkileri analizi ile birlikte değerlendirilmesi: İzmir Jeotermal A.Ş örneği
Evaluation of occupational health and safety awareness of geothermal employees with failure mode and effects analysis: An example of İzmir Jeotermal INC.
- Tez No: 617672
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERAN GÜLÇİÇEK TOLUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Günümüz dünyasında, iş yaşamı ve iş hukukunun en can alıcı kısımlarından birini ihtiva eden iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin önceden sağlanarak uygulamaya koyulması ile iş kazaları ve meslek hastalıklarının ortaya çıkma olasılıklarının düşürülmesi; işgörenler, işverenler ve sosyal güvenlik sistemleri açısından elzem öneme sahip neticelere yol açmaktadır. Bütün dünyada olduğu gibi Türkiye' de de iş sağlığı ve güvenliğinin taşıdığı ehemmiyet gün geçtikçe artmaktadır. Daha önce yaşanmış olan iş kazaları ve meslek hastalıkları neticesinde işgörenlerin hayatını kaybetmesi, ülkemizi dünya sıralamasında liste başına doğru tırmandırmaktadır. Ortaya çıkan bu ürkütücü tablo, iş sağlığı ve güvenliği hususunda bir takım çalışmalar yapılmasının zaruret haline geldiğine işaret etmektedir. İş sağlığı ve güvenliği bağlamında epeyce öneme sahip alanlardan bir tanesi de jeotermal sektörüdür. Jeotermal sektörü içerisinde kullanılan araç gereçler ve işin gereği olan doğal tehlikeler sebebiyle birçok kaza yaşanabilmekte ve işgörenler meslek hastalıklarına maruz kalabilmektedir. Bu sebepten ötürü jeotermal sektörü için iş sağlığı ve güvenliği konusunda gereken tüm tedbirlerin alınması hayati öneme sahiptir. Bu araştırmanın amacı: jeotermal çalışanlarının iş sağlığı ve güvenliği konusunda farkındalıklarının değerlendirilmesi ve bu farkındalığın hangi faktörlere göre farklılık gösterdiğinin incelenmesidir. Bu araştırma İzmir Jeotermal işletmesi için, hata türü ve etkileri analizi yöntemi vasıtasıyla yapılan risk analizi ve sonuçların değerlendirilmesi işlemlerini içermektedir. HTEA ile yapılan risk analizi sonucunda işletmede rastlanılan hata türleri baz alınarak sorular türetilmiş ve çalışanlara farkındalık anketi uygulaması yapılmıştır. Toplam 67 çalışandan 64' üne ulaşılmış, anketten elde edilen veriler analiz edilerek istatistiksel sonuçlar ve yorumlar elde edilmiştir. Tez; birinci bölümü iş sağlığı ve güvenliğine genel bakış, ikinci bölüm Türkiye' de jeotermal sektöründe iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları, üçüncü bölüm hata türü ve etkileri analizi, dördüncü bölüm iş sağlığı ve güvenliği farkındalık değerlendirmesi: İzmir Jeotermal çalışanlarına yönelik bir uygulama olmak üzere dört ana bölümden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's world, the providing of occupational health and safety precautions, which include one of the most fateful sections of business life and labor law, has been put into practice previously and the degradation of the possibility of occupational accidents and occupational diseases causes important consequences for employees, employers and social security systems. As the whole World, in Turkey, the importance of occupational health and safety is also increasing day by day. The loss of employees life because of occupational accidents and occupational diseases that have been experienced before, escalates our country to the top of the list in the world ranking. This frightening chart shows that it is needful to carry out some studies about occupational health and safety. The geothermal sector is one of the most important areas in the context of occupational health and safety. Through the equipment used in the geothermal sector and the natural hazards which is requirement of the job, many accidents may occur and the employees may be exposed to occupational diseases. Therefore, it is vital for the geothermal sector to take all necessary measures in the matter of occupational health and safety. This research contains risk analysis and evaluation of results for the Izmir Geothermal INC. through the Failure Mode and Effects Analysis method. As a result of the risk analysis conducted with FMEA, questions were derived based on the error types encountered in the company and an awareness questionnaire was applied to the staffs. A total of 64 staffs were reached, 64 questionnaire were analyzed and statistical results and comments were obtained. The purpose of this study: is to evaluate the awareness of geothermal staffs on occupational health and safety and to examine the factors that differ in this awareness. Thesis; The first part of the occupational health and safety overview, the second part of occupational health and safety practices in the geothermal sector in Turkey, the third part failure mode and effects analysis, the fourth part of occupational health and safety awareness evaluation in Izmir Geothermal INC. staffs is composed of four main parts.