Analysis of the job satisfaction of the city directorates of youth and sports personnel
Gençlik ve spor il müdürlüklerindeki personelin iş doyumlarının analizi
  1. Tez No: 62304
  2. Yazar: ALİ AYCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAZANFER DOĞU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRLÜKLERİNDE ÇALIŞAN PERSONELİN İŞ DOYUM DÜZEYLERİNİN ANALİZİ AYÇAN, ALİ Yüksek Lisans Tezi, Spor Yönetimi Bilimleri Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Gazanfer DO?U Eylül, 1998, 68 Sayfa. Bu araştırmanın amacı, Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerinde çalışan personelin iş doyum düzeylerinin analiz etmekti. Örneklem 105 personelden oluşmaktadır. Denekler Bolu, Kastamonu, Sakarya ve Zonguldak İl Müdürlüklerinden seçilmiştir. Veri toplama aracı olarak Çetinkanat'tn geliştirdiği İş Doyum Ölçeği kullanılmıştır: Dataların değerlendirilmesinde SPSS-PC istatistik programı kullanılmıştır. Araştırmanın değişkenleri olan cinsiyet, yaş, maaş, eğitim seviyesi, çalışma yılı, görevi ve şehir gruplarının aralanndaki farklılığın değerlendirilmesinde T- Test'i, One-Way Anova ve Tukey-B Test'I kullanılmıştır. Sonuç olarak, cinsiyet, maaş, eğitim seviyesi ve görev gruptan arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır (P>0.05). Fakat, yaş grupları arasında, Çalışma Olanakları ve Gelişme & Yükselme Olanakları alt boyutlarında, çalışma yılı grupları arasında Ücret & Personel Olanakları alt boyutunda, şehir grupları arasında Çalışma Olanakları, Gelişme ve viYükselme olanakları ve Fiziksel Çevre alt boyutlarında anlamlı fark bulunmuştur. Anahtar Kelime: İş Doyumu VII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ANALYSIS THE JOB SATISFACTION LEVEL OF THE PERSONNEL WHO ARE WORKING AT CITY DIRECTORATES OF YOUTH AND SPORTS AYÇAN, ALİ M.S. in Sports Administrative of Sciences Advisor: Assoc. Prof. Dr. Gazanfer DO?U September, 1998, Pages: 68 The purpose of this study was to analyze the job satisfaction level of the personnel who were working at City Directorates of Youth and Sports. The sample used consisted of 105 personnel. Subjects were from City Directorates of Youtrr and Sports of Bolu, Kastamonu, Sakarya and Zonguldak. Job Satisfaction Scale (JSS), developed by Çetinkanat, was used to collect the data. SPSS-PC, statistical analysis program, was used to evaluate the data. T- Test, One-Way Anova and Tukey-B Tests were used to evaluate the mean differences among the groups of sex, age, salary, education level, working year, status and city variables. It was concluded that there were no significant differences among the groups of sex, salary, education level and status (P > 0.05). But, there were ivsignificant differences among the group of age at the dimensions of Work Opportunity and Development & Promotion Opportunity, the group of working year at the dimensions of Pay & Personnel Opportunity and the group of city at the dimensions of Work Opportunity, Development & Promotion Opportunity and Physical Environment (P< 0.05). Key Word: Job Satisfaction