İnflamatuvar barsak hastalarında malnütrisyonun değerlendirilmesi ve önemi
Evaluation and importance of malnutrition in inflammatory bowel patients
  1. Tez No: 623546
  2. Yazar: SILA SOYLU KOÇOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TARKAN KARAKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
İBH, malnütrisyon ve nütrisyonla ilişkili bozuklukların sık görüldüğü bir hastalıktır. İBH'lı hastalarda bozulmuş nütrisyonel durumun etyolojisi multifaktöriyeldir. Enerji alımında azlık, malabsorpsiyon, barsaklardan besin kaybı olması, bazal enerji tüketimindeki artış ve ilaçlar temel sebeplerdir. İBH'lı hastalarda nütrisyonel durum remisyon döneminde bile risk altındadır ve malnütrisyonun varlığı kötü klinik sonuçlarla ilişkilidir. Bu yüzden tüm İBH'lı hastalar malnütrisyon açısından öncelikle risk tarama ölçekleri ile taranmalı, sonrasında da gerekli değerlendirme yöntemleri ile malnütrisyon açısından değerlendirilmelidir. Bu konuda yapılmış birçok çalışma vardır ama malnütrisyon tanımı bile net olmayan bir konu olduğundan daha çok çalışmaya ihtiyaç vardır. Çalışmamızda İBH tanısıyla takip edilen hastalarda malnütrisyonun sıklığının ve hastaların sosyodemografik özelliklerinin, hastalıkla ilgili özelliklerinin ve laboratuvar parametrelerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma tek merkezli kesitsel bir çalışma olup 01.08.2019 – 31.10.2019 tarihleri arasında GÜTF gastroenteroloji polikliniğine başvuran ve aynı tarihlerde yataklı serviste takip edilen hastalarda yapılmış ve 101 İBH'lı hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların demografik özelliklerinin, hastalığa ait klinik özelliklerin, beslenme ile ilgili tutumlarının sorgulandığı sorular ve malnütrisyon risk taraması amacıyla kullanılan MUST tarama ölçeği, ÜK ve CH aktivite skorlama ölçekleri ile antropometrik ölçümler ve biyokimyasal parametrelerin yer aldığı anket formuyla ve yüz yüze görüşme tekniği ile veriler toplanmıştır. Malnütrisyon tanısı için GLİM kriterleri kullanılmıştır. GLİM'e göre hastalar malnütre ya da malnütre değil olarak iki grupta incelenmiştir. ÜK'li hastaların %27,5'u, CH'lı olanların da %28'i malnütre saptandı. Hastalık aktif olanlar ve yatan hastalar daha malnütre saptandı. ÜK için son 1 yıl içinde steroid kullanmak, CH için ise son 5 yıl içinde hastaneye yatış öyküsünün olması malnütrisyon için risk artışıyla ilişkili bulundu. CH için erken yaşta tanı alanlar daha malnütre idi. Malnütre hastalarda, malnütre olmayan hastalarla karşılaştırıldığında birtakım laboratuvar anormallikleri gözlendi. Remisyondaki hastalarda dahi görülebilmesi, ve klinik sonuçları düşünüldüğünde malnütrisyon İBH'lı hastalar için oldukça önemlidir. Erken saptayıp gerekli müdahalelerin yapılması oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
Inflammatory Bowel Disease (IBD) is a disease in which malnutrition and nutritional-related disorders are common. The etiology of impaired nutritional status in patients with IBD is multifactorial. The main reasons are low energy intake, malabsorption, nutrient loss from the intestines, increase in basal energy consumption and drugs. Nutritional status in patients with IBD is at risk even during remission and the presence of malnutrition is associated with poor clinical outcomes. Therefore, all patients with IBD should first be screened with risk screening scales in terms of malnutrition, and then they should be evaluated in terms of malnutrition with necessary evaluation methods. There are many studies on this subject, but even the definition of malnutrition is an unclear topic, more studies need to be done. In our study we aimed to evaluate the frequency of malnutrition and sociodemographic characteristics, disease-related features and laboratory parameters of patients followed up with the diagnosis of IBD. The study was a single-center cross-sectional study, which was performed in patients who applied to the GÜTF gastroenterology outpatient clinic and inpatient between 01.08.2019 and 31.10.2019, and 101 patients with IBD were included in the study. Data were collected through face-to-face interview technique and questionnaire with questions about demographic characteristics of patients, clinical features of the disease, nutritional attitudes, MUST scan scale used for malnutrition risk screening, UC and CD activity scoring scales, anthropometric measurements and biochemical parameters. GLIM criteria were used for the diagnosis of malnutrition. According to GLİM, patients were examined in two groups as malnutrition or no malnutrition. Malnutrition was detected in 27.5% of patients with UC and 28% of those with CD. Patients with active disease and inpatients were more malnourished. Using steroids in the past year for UC and hospitalization history in the past 5 years for CD were associated with an increased risk of malnutrition. Early diagnosis age for CD was associated with an increased risk of malnutrition. A number of laboratory abnormalities were observed in malnutrition patients compared to non-malnutrition patients. Malnutrition can be seen even in patients in remission, and considering clinical results, malnutrition is very important for patients with IBD. It is very important to detect early and make necessary interventions.