A structural equation model on translanguaging practices, foreign language classroom anxiety, reconceptualized l2 motivational self system, and foreign language achievement of emergent bilinguals
Gelişmekte olan iki dilli bireylerin diller arası geçişlilik uygulamaları, yabancı dil sınıf kaygısı, yeniden kavramsallaştırılmış ikinci dil motivasyonel benlik sistemi ve yabancı dil başarısı üzerine bir yapısal eşitlik modeli
  1. Tez No: 627852
  2. Yazar: ONUR ÖZKAYNAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL PEKER ÖZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışmanın amacı gelişmekte olan iki dilli bireylerin diller arası geçişlilik uygulamaları, yabancı dil sınıf kaygısı, yeniden kavramsallaştırılmış yabancı dil motivasyonel benlik sistemleri ve İngilizce başarı puanları arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Bu amaçla, çalışmaya bir üniversitenin hazırlık okulunda okuyan 386 A1 ve A2 seviyesindeki İngilizce öğrencisi katılmıştır. Nicel veriler, 45 maddelik bir anket ile elde edilmiştir. İlk olarak, Diller Arası Geçişlilik Uygulamaları Ölçeği'ne verilen yanıtlar için açımlayıcı faktör analizi uygulanmış ve iki faktör keşfedilmiştir. Daha sonra tüm veriler ölçüm modeli geçerliği ve güvenirliği için uyarlanmış ve test edilmiştir. Smart PLS (Versiyon 3.2.9) ile analiz edilen kısmi en küçük kareler yapısal eşitlik modellemesi sonuçları diller arası geçişlilik uygulamaları, yabancı dil sınıf kaygısı ve yeniden kavramsallaştırılmış yabancı dil motivasyonel benlik sistemleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Ancak, diller arası geçişlilik uygulamaları ve İngilizce başarı puanları arasındaki ilişki istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the relationship between translanguaging practices, foreign language classroom anxiety (FLCA), reconceptualized L2 motivational self system (R-L2MSS), and English language achievement scores of emergent bilinguals. To this end, 386 A1 and A2-level English learners, studying at a preparatory school of a university in Turkey, took part in the study. The quantitative data were derived through a 45-item survey. First, an exploratory factor analysis performed on the responses to the Translanguaging Practices Scale and two factors were obtained. Subsequently, the whole data were adapted and tested for measurement model validity and reliability. Partial least square structural equation modeling (PLS-SEM) results, analyzed in Smart PLS (Version 3.2.9), revealed there was a statistically significant relationship between translanguaging practices, foreign language classroom anxiety, and reconceptualized L2 motivational self system. However, the relationship between translanguaging practices and English language achievement scores was not statistically significant.