The effect of mobile assisted language learning (MALL) related to attitudes of Turkish efl students
Mobil cihaz destekli dil öğreniminin İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen Türk öğrencilerin tutumları üzerine etkisi
- Tez No: 628611
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENİSA MEDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma, İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin mobil cihaz destekli dil öğrenme (MALL) ortamlarına yönelik tutumlarını araştırmıştır. Katılımcılar, İstanbul, Türkiye'de bir vakıf üniversitesinde öğrenim gören 30 B1 + düzeyindeki öğrenciden oluşmaktadır. Veriler A-MALL ölçeği, bireysel yarı yapılandırılmış görüşmeler ve öğretim görevlisinin yansıtıcı günceleri aracılığıyla toplanmıştır. Dört haftalık uygulama bir kontrol ve bir deney grubunu içermektedir. Karma yöntemli çalışma, rastgele olmayan bir ön test ve son test tasarımı ile gerçekleştirilmiştir. Bağımsız örneklem T-testinin sonuçlarına göre, deney grubunun MALL'a yönelik genel tutum puanları önemli ölçüde artmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme bulguları, MALL'ın öğrencilerin çalışmalarına daha fazla entegre etmek istedikleri ilgi çekici ve faydalı bir öğrenme yolu olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, eğitmen tarafından tutulan yansıtıcı güncelere göre, MALL'un sınıfta keyifli bir atmosfer yaratma, işbirliğini artırma, öğrencilerin daha özerk olmalarına yardımcı olma açısından birçok avantaj sağladığı görülürken, birtakım dezavantajları da belirtilmiştir. Çalışma, MALL'un İngilizce hazırlık programlarına entegre edilmesine yönelik pedagojik sonuçlar ve öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study explored the attitudes of Turkish EFL students towards mobile assisted language learning (MALL) environments. Participants consisted of 30 B1+ level students studying at a foundation (non-profit, private) university in İstanbul, Turkey. Data were collected via A-MALL scale, individual semi-structured interviews and reflective journals of the instructor. The four-week treatment included one control and one experimental group. The mixed method study was implemented with a non-randomized pre-test post-test design. According to the results of the independent sample T-test, experimental group's overall attitude scores towards MALL significantly increased. Correspondingly, in the sub-scales of the A-MALL scale, degree of exhibition to MALL and surplus value of MALL scores towards MALL were increased. The semi-structured interview findings unveiled that MALL is an engaging, useful way of learning that students would like to integrate more in their studies. Also, according to the reflective journals kept by the instructor, MALL provides many advantages in terms of creating an enjoyable atmosphere, enhancing collaboration in the classroom, helping students to be more autonomous as well as causing some minor disadvantages especially for instructors. The study provides pedagogical implications and suggestions about integrating MALL in English language preparatory programs.