Algılanan etik liderlik davranışlarının çalışanların intikam niyetine etkisi: Bursa ilinde nicel bir araştırma
The effect of perceived ethical leadership behaviors on employees' revenge intention: A quantitative research in Bursa
- Tez No: 635952
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH KIRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Liderler insanlık tarihi boyunca liderlik ettikleri kişi ve kurumlara etki etmişlerdir. Bu etkiler takipçilerinin duygu, düşünce, tutum ve davranışlarında değişikliklere neden olmuştur. Liderler bu mekanizmayı doğru tespit edip, başarıyla yönetebilirlerse kazanımlar elde edebilirler. Çünkü iş hayatında liderlerden çalışanları işletme lehine olan davranışlara yönlendirmeleri ve işletme aleyhine olan davranışlardan uzak tutmaları beklenmektedir. Bu çalışmada algılanan etik liderlik davranışlarının çalışanların intikam niyetine etkisi incelenmiştir. Araştırmanın evrenini Bursa'da faaliyet gösteren şirketler oluşturmaktadır. Araştırmada ilişkisel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen nicel veriler SPSS 22 paket programı ile analiz edilmiştir. Yapılan araştırma neticesinde algılanan etik liderlik davranışlarının, çalışanların intikam niyeti üzerinde negatif yönde etkisi olduğu bulunmuştur. Araştırma sonuçlarına göre işletmelere ve liderlere bazı öneriler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Leaders have influenced the people and institutions they have led throughout the human history. These effects caused changes in the emotions, thoughts, attitudes and behaviors of their followers. Leaders can make gains if they can correctly identify and successfully manage this mechanism. Because in business life, leaders are expected to direct employees to behaviors that favor the business and to keep them away from behaviors against the business. In this study, the effect of the perceived ethical leadership behaviors on employees' revenge intention was investigated. The universe of the study consists of companies operating in Bursa. In this study correlational research method was used. Quantitave data obtained in the study were analyzed with SPSS 22 package programme. As a result of study, it has been determined that the perceived ethical leadership behaviors has a negative effect on employees' revenge intention. According to the research results, some suggestions were made to businesses and leaders.