Farklı öğretim kademelerinde görev yapan eğitimcilerin öğrencilerde yaratıcılığı etkileyen faktörlere ilişkin görüşleri
Opinions of educators working in different teaching grades on factors affecting creativity related to students
- Tez No: 636801
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKAY ULUTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Drama Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma, farklı öğretim kademelerinde görev yapan eğitimcilerin öğrencilerde yaratıcılığı etkileyen faktörlere ilişkin görüşlerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 5 okul öncesi eğitim, 26 ilkokul, 34 ortaokul, 37 ortaöğretim öğretmeni ile 4 akademisyen olmak üzere toplam 106 eğitimci oluşturmuştur. Araştırma nitel veri toplama teknikleri kullanılarak yürütülmüştür. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre farklı öğretim kademesinde görev yapan eğitimcilerin yaratıcılık kavramına ilişkin tanımlamalarının çeşitlilik gösterdiği, öğrenci yaratıcılığının öğrenme, ders ilgisi ve okula karşı memnuniyet üzerinde olumlu etkisi olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin yaratıcı olmasını sağlayan faktörlerde öğrenci ilgisi/hazırbulunuşluğu ile okulun fiziki donanımı öne çıkarken; eğitim sistemi/öğretim programı ve aile, öğrencilerin yaratıcılığını engelleyen faktörler olarak ortaya çıkmıştır. Olumlu öğretmen özelliklerinin öğrencilerin yaratıcı düşünme becerisini olumlu etkilediği araştırmanın bir diğer sonucudur. Eğitimcilerin öğrenci yaratıcılığını geliştirebilmeleri için en çok farklı fikirlere açık olma ve değişime/gelişime/yeniliğe açık olma niteliklerine sahip olmaları gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte araştırmadan elde edilen bulgular göstermiştir ki yaratıcılığın geliştirilmesi için hazırlanacak etkileşim ortamında eğitimcilere düşen ilk görev eğitim ortamını düzenleme/zenginleştirmedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the opinions of educators working at different education grades on the factors affecting creativity in students. The study group of the research consisted of total of 106 educators including, 5 preschool, 26 primary school, 34 secondary school, 37 secondary school teachers and 4 academicians. The research was conducted using qualitative data collection techniques. According to the findings obtained from the research, it was determined that the definition of creativity by educators working at different education grades varied, and student creativity had a positive effect on learning, course interest and school satisfaction. While student interest/readiness and physical equipment of the school stand out among the factors that make students creative: The education system/curriculum and family have emerged as factors that hinder students' creativity. Another result of the study is that positive teacher characteristics affect students' creative thinking skills positively. It was concluded that the educators should be open to different opinions and be open to change/development/innovation in order to develop student creativity. However, the findings obtained from the research showed that the first duty of educators in the interaction environment to be prepared for the development of creativity is to organize/enrich the educational environment.