Dijital muhasebe uygulamaları kullanımının teknoloji kabul modeli ile incelenmesi: Muhasebe meslek mensupları üzerine bir araştırma
The investigation of the use of digital accounting applications with technology acceptance model: A research on accounting professionals
  1. Tez No: 636830
  2. Yazar: EBRU ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ERKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Dijital dönüşümün sürdüğü uygulama alanlarından biri olan muhasebe alanında görev yapan kişilerin dijital dönüşüme adapte olmaları önemli ve gereklidir. Bu sürece adaptasyon sağlamanın belki de en önemli aşamalarından biri dijital dönüşüm kapsamında oluşturulan e-uygulamaları kullanmaya başlamaktır. Buna bağlı olarak bu çalışma, yeni teknolojilerin kullanılması ve benimsenmesindeki gerekçeleri anlamakta önemli bir referans kaynağı olan teknoloji kabul modeli temel alınarak gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda, araştırmanın temel amacı muhasebe meslek mensuplarının e-uygulamaları kullanma niyetini etkileyen faktörleri teknoloji kabul modeli ile incelemektir. Araştırmada nicel araştırma yöntemine dayalı ilişkisel model kullanılmıştır. Araştırmanın verileri Malatya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odasına bağlı muhasebe meslek mensuplarından elde edilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu ve teknoloji kabul modeli ölçeği kullanılmıştır. Toplanan veriler, frekans analizi, betimsel analizler, korelasyon analizi, doğrulayıcı faktör analizi, Path analizi, t-testi ve Kruskal-Walis H testi kullanılarak çözümlenmiştir. Yapılan analizler sonucunda işe uyumluluk, çıktıların niteliği, algılanan fayda ve algılanan kullanım kolaylığı değişkenlerinin muhasebe meslek mensuplarının e-uygulamaları kullanma niyetini doğrudan etkilediği belirlenmiştir. Analiz sonuçları, muhasebe meslek mensuplarının e-uygulamaların kullanım kolaylığına ve sağladığı faydaya ilişkin olumlu tutumlara sahip olmasının, onların e-uygulamaları kullanma niyetlerini olumlu yönde ve önemli düzeyde etkilediğini göstermektedir. Bununla birlikte, e-uygulamaların yapılan işle doğrudan ilişkili olmasının ve e-uygulamaları kullanarak yapılan işlerin sonuçlarının istenilen nitelikte olmasının e-uygulamaları kullanma niyetini olumlu yönde etkilediği ifade edilebilir
Özet (Çeviri)
It's vitally important and necessary for people working in the field of accounting, one of the sectors in which digital transformation takes place, to adapt to digital transformation. It can be said that one of the most important stages of adapting to this process begins with using e-applications created within the scope of digital transformation. Accordingly, this study was based on the technology acceptance model, which is an important reference source in understanding the rationale for using and adopting new technologies. In this context, the main purpose of the research is to examine the factors that affect the intention of professional accountants to use e-applications with the technology acceptance model. The correlational research design based on quantitative research method was used in the research. The data of the study were obtained from the professional accountants of the Malatya Chamber of the Certified Public Accountant. The frequency analysis, descriptive analysis, correlation analysis, confirmatory factor analysis, and Path analysis techniques, t-test and Kruskal-Walis H tests were used to analyze the data. As a result of the analysis, it was determined that the variables of job compatibility, quality of outputs, perceived usefulness and perceived ease of use directly affect the intention of professional accountants to use e-applications. The results of the analysis showed that the positive attitude of the professional accountants to the ease of use and the benefits of e-applications affects their intentions to use e-applications positively and significantly. In addition, it can be stated that the fact that the e-applications are directly related to the work done and the results of the works performed using the e-applications have a positive effect on the intention to use e-applications.