Özümseme kapasitesinin stratejik esneklik üzerine etkisi: OSTİM sanayi bölgesi örneği
The effect of absorptive capacity on strategic flexibility: The case of OSTIM industrial region
  1. Tez No: 643663
  2. Yazar: MÜCAHİT BURAK ÜNLÜÖNEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASİN BOYLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmanın amacı, işletmelerin özümseme kapasitesi düzeyleri ile stratejik esneklik becerileri arasındaki ilişkinin ortaya konulmasıdır. Bu amaç doğrultusunda, Ankara OSTİM Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren dört kümelenmeden 253 işletme yöneticisi üzerinde bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Zahra ve George (2002) tarafından geliştirilen modelin test edilebilmesi amacıyla nedensel araştırma modeli kullanılmış ve özümseme kapasitesinin alt boyutları ile stratejik esneklik arasındaki ilişki dört hipotez ile test edilmiştir. Yapılan analiz ve değerlendirmeler neticesinde işletme düzeyindeki potansiyel özümseme kapasitesiyle gerçekleşen özümseme kapasitesinin işletmelerin stratejik esneklik becerileri üzerinde olumlu ve anlamlı etkisinin olduğu; işletme düzeyindeki potansiyel özümseme kapasitesinin gerçekleşen özümseme kapasitesi üzerinde olumlu ve anlamlı etkisinin olduğu; işletme düzeyinde gerçekleşen özümseme kapasitesinin, potansiyel özümseme kapasitesi ile işletmelerin stratejik esneklik becerileri arasında aracı etkiye sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmanın önceki çalışmalarla analiz düzeyindeki benzer yönü işletme düzeyindeki özümseme kapasitesine odaklanmış olmasıdır. Bununla birlikte konunun stratejik esneklik açısından ele alınmış olması, araştırmayı önceki çalışmalardan ayırmaktadır. Çalışmadan elde edilen bulgular işletme içi iletişim kanallarının, stratejik iş birliği ve ortaklıklar kurulmasının ve bilgi üreten kuruluşlar ile yapılacak iş birliğinin işletmelerin özümseme kapasiteleri üzerinde olumlu etkiler oluşturabileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal the relationship between the absorptive capacities of companies and their strategic flexibilities. For this purpose, a study was conducted with 253 business managers from four clusters operating in the Organized Industrial Region (OSTIM) in Ankara. In order to test the model developed by Zahra and George (2002), the causal research model and four hypotheses related to the relationship between the sub-dimensions of absorptive capacity and strategic flexibility are used. As a result of the analysis and evaluations that have been carried out, there are four significant findings: The realized absorptive capacity along with the potential absorptive capacity at the firm level has a positive and significant effect on the strategic flexibility skills of the firms; the potential absorptive capacity at the firm level has a positive and significant effect on the realized absorptive capacity; the absorptive capacity at the firm level has a mediating effect between the potential absorptive capacity and the strategic flexibility skills of the firms. The similarity between this study and the previous ones is the focus of the analysis—the absorptive capacity at the firm level. However, this research distinguishes itself from the earlier studies as its principal focus is the strategic flexibility. The findings of this study indicate that internal communication channels, establishing strategic cooperation and partnerships, and collaboration with organizations producing information can have positive effects on the absorptive capacity of businesses.