Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi iç hastalıkları yoğun bakım ünitesine mesai saatlerinde ve mesai saatleri dışında, hafta sonu ve resmi tatillerde kabul edilen hastaların genel özellikleri, yatış süreleri ve mortaliteleri
General characteristics, hospitalization times and mortality of patients who accepted to intensive care unit of Gazi University Faculty of Medicine within working hours, out of working hours, weekend and public holidays
- Tez No: 644415
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHENDER GÜLBİN AYGENCEL BIKMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yoğun Bakım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Yapılan bazı çalışmalarda yoğun bakım ünitesi (YBÜ)' ne mesai saatleri dışı yatışlarda mortalitenin daha yüksek olduğu gösterilmesi üzerine Gazi Üniversitesi Hastanesi İç hastalıkları YBÜ' ye yatan hastaların mesai saatlerine göre dağılımı, genel özellikleri ve mortalitelerini karşılaştıran bir çalışma yapılması planlanmıştır. Veriler, 01.01.2017- 31.12.2018 tarihlerinde Gazi Üniversitesi Hastanesi İç hastalıkları YBÜ' ye kabul edilen hastalar için YBÜ kayıtlarından ve hastane bilgi sisteminden toplanmıştır. Toplam 527 hasta çalışmaya alınmıştır. Tüm verilere tanımlayıcı istatistikler yapılmıştır; daha sonra hastalar yatış gün ve saatlerine göre mesai içi ve mesai dışı yatanlarla; sağkalan ve ölenler olarak iki gruba ayrılarak karşılaştırılmıştır. Tek değişkenli analizlerde anlamlı çıkan veriler çok değişkenli lojistik regresyon analizine tabi tutulmuş ve mortaliteye etkili bağımsız risk faktörleri belirlenmiştir. Hastaların 405' i hafta içinde ve 238' i de mesai saatleri içinde yatmıştır. Toplam 212 hasta (%40.2) YBÜ yatış sürecinde ölmüştür ve bunların 131' i (%61.8) mesai saatleri dışında eksitus olmuştur. Mesai saatleri dışındaki mortalite anlamlı olarak daha yüksektir (81-%34 vs 131-%45.3, p=0.008). Ölen hastalar daha yaşlı, YBÜ yatış süreleri daha uzun, yatış APACHE II ve SOFA skorları daha yüksek, GKS daha düşüktür. Altta yatan kanseri olan hastalar, yatışta SSS patolojisi, sepsis, solunumsal, renal, hepatik yetmezlik olan, metabolik ve elektrolit dengesizliği olan ve akut böbrek hasarı bulunan hastalarda mortalite daha yüksektir. YBÜ takibi sırasında katater enfeksiyonu, pnömoni, idrar yolu enfeksiyonu, bakteremi ve septik şok gelişen hastalar ile IMV yapılan, ABH ve hepatik bozukluk gelişen hastalarda mortalite daha yüksektir. Yaş, APACHE II, SOFA skorları, YBÜ' de IMV yapılması, pnömoni ve ABH gelişmesi yoğun bakım mortalitesi için bağımsız risk faktörleri iken, yatış zamanının mortalite üzerine etkisi çok değişkenli analizde gösterilememiştir. Sonuçta, yaptığımız çalışmada tek değişkenli analizlerde mesai saatleri dışında YBÜ' ye yatış YBÜ mortalitesini artırmaktadır. Ancak nedenini anlamak ve önlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Upon some studies showing higher mortality in admissions to intensive care unit (ICU) out of working hours, it was planned to conduct a study comparing the distribution, general characteristics and mortality rates of patients admitted to Gazi University Hospital Internal Medicine ICU according to working hours. The data were collected from ICU records and hospital information system for patients admitted to Gazi University Hospital Internal Medicine ICU between January 1, 2017 and December 31, 2018. A total of 527 patients were included in the study. Descriptive statistics were used for all data, and then patients were divided into two groups based on the days and hours of admission: those admitted within working hours and out of working hours, and those who died and survived. The data that were significant in univariate analyses were subjected to multivariate logistic regression analysis, and independent risk factors affecting mortality were determined. Of the patients, 405 were admitted on weekdays and 238 were admitted within working hours. A total of 212 patients (40.2%) died during the ICU stay, of these, 131 (61.8%) died out of working hours. The mortality rate out of working hours was significantly higher (81-34% vs. 131-45.3%, p=0.008). The patients who died were older, their length of ICU stay was longer, and their admission APACHE II and SOFA scores were higher, and GCS was lower. The mortality rate was higher in the patients with underlying cancer and those with CNS pathology, sepsis, respiratory, renal, hepatic failure, metabolic and electrolyte imbalance, and acute kidney injury at admission. The mortality rate was also higher in the patients who developed catheter infection, pneumonia, urinary tract infection, bacteremia and septic shock, and in those who received IMV, developed AKI and hepatic dysfunction. Age, APACHE II and SOFA scores, IMV in ICU, development of pneumonia and AKI in ICU were independent risk factors for intensive care mortality, while the effect of admission time on mortality could not be demonstrated in the multivariate analysis. In conclusion, admission to ICU out of working hours increases the ICU mortality rate according to the results of the univariate analyses in our study. However, there is a need for more studies to understand its cause and prevent it.