Subjective experiences of women who have children with autism
Otizmli çocuğu olan annelerin öznel deneyimleri
- Tez No: 647610
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN GENÇÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmanın amacı katılımcıların otizmli bir çocuk sahibi olmaya dair deneyimlerinin derinlemesine anlaşılmasını amaçlamaktadır. Bu çalışmada iki araştırma sorusu bulunmaktadır; (1) otistik yapı nasıl gelişir ve (2) anneler otismli bir çocuğu yetiştirmeyi nasıl deneyimlerler. Bu soruları cevaplamak amacıyla bu çalışma için niteliksel bir araştırma yöntemi kullanılmıştır. Çocuğu otizm tanısı almış beş birey ile yarı yapılandırılmış sorular kullanılarak görüşmeler yapılmıştır. Araştırmaya katılan kişiler çocukları yedi ve on iki yaş aralığında olan evli kadınlar arasından seçilmiştir. Görüşmelerden elde edilen bilgiler yorumlayıcı fenomenolojik analiz kullanılarak analiz edilmiştir. Bu analizin sonucunda, yedi üst tema ortaya çıkmıştır. Bunlar, (1) hamilelikte ve doğumda yaşanan güçlükler, (2) tanı once annenin çocuk yetiştirmeye dair duruşu, (3) tanı sonrası deneyimlenen olumsuz duygular (3) çocuğun eksiklerini telafi etmeye yönelik çabalar, (4) çocuğun hayatındaki rolünü idealize etme, (6) çocuğun babasına dair çelişkili atıflar yapma, (7) ötekilere olan yakınlığa gore değişiklik gösteren yansıtmalar. Mevcut çalışmanın bulguları, güncel literature gore tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The current thesis aims to gain an in-depth understanding of participants' experiences of having a child with autism. This research study had two main research questions; (1) how does autistic structure come to develop and (2) how do mothers experience raising a child with autism. In order to answer these questions, a qualitative research method is employed in this study. Five individuals who have children diagnosed with autism were interviewed using semi-structured questions. Participants who were selected were married woman whose children were between the ages of seven and ten. Information gathered through these interviews was analyzed using interpretative phenomenological analysis. As a result of these analysis, seven super-ordinate themes are emerged, which are (1) challenges during pregnancy and child birth, (2) pre -diagnostic stance of mothers about raising their child, (3) experiencing negative emotions after diagnosis, (4) efforts to compensate for their child's shortcomings, (5) idealizing their place in their child's life, (6) conflicting attributions regarding the child's father (7) projections towards others varying by social proximity. Findings of the current study are discussed according the prevailing literature.