Türkiye'de genel seçimlerde siyasi partilerin kadın istihdamına ilişkin vaatleri: Adalet ve Kalkınma Partisi örneği
Promises of the employment of women of political parties in Turkey's general elections: Justice and Development Party case
  1. Tez No: 649980
  2. Yazar: VEYSEL ÇAĞRI ARIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 271
Özet
Seçimler, demokratik toplumların temel belirleyicisi kabul edilir ve demokratik seçimler sonucunda ülkeyi yönetme gücünü elde eden siyasi parti ya da partiler bu görevi üstlenirler. Siyasi partiler tarafından belirlenen ve uygulanması amaçlanan politikalar seçim öncesi süreçte seçmenlere ulaştırılır ve ülkeyi yönetme görevi için vaatler sunularak oy talep edilir. Bu gücü elde eden partiler vaatlerini hayata geçirerek bir sonraki seçim süreci için aynı gücü elde etmek amacıyla çalışmalarını sürdürürler. Bildirgeler, bu politikaları detaylı olarak incelemeye imkân tanıyan birer kitaptır. Kadın istihdamı ise değişen dünya düzeni içerisinde 2000'li yıllar sonrasında istihdam politikaları içerisinde önemli bir yer edinmeye başlamıştır. Ülkelerin istihdam politikaları ve uygulamalarının siyasi partiler tarafından belirlenmesi nedeniyle siyasi partilerin bu konuda seçmenlere ulaştırıldığı vaatler uygulanacak politikaların temel göstergelerinden biri kabul edilir. Türkiye, Adalet ve Kalkınma Partisi tarafından oluşturulan tek parti hükümetleri aracılığıyla parlamenter sistem içerisinde yaklaşık on altı yıllık bir süre boyunca yönetilmiştir. Bu süreçte kadın istihdamı politikaları da bu parti tarafından belirlenip şekillenmiştir. Bu araştırmada Adalet ve Kalkınma Partisi'ni tek parti iktidarına taşıyan seçim bildirgelerindeki kadın istihdamına yönelik vaatler belirlenen araştırma sorusu kapsamında nitel içerik analizi yöntemi kullanılarak MAXQDA programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Seçim vaatlerinde toplam otuz sekiz kod kullanılmış ve bu kodlar dokuz kategoriyle sınıflandırılmıştır. Her seçim döneminde farklı konularla ele alınan kadın istihdamı politikalarının her dönem sonrası kapsamının genişletildiği ve en kapsamlı haline 2015 yılında ulaşıldığı sonucuyla beraber vaatlerin çoğunun hayata geçirildiği görülmüştür. Sonuç olarak bu araştırmayla Türkiye'deki kadın istihdamı politikalarının şekillenmesinde Adalet ve Kalkınma Partisi tarafından verilen seçim vaatlerinin etkisi ve politikaları ne yönde şekillendirildiği ortaya konmuştur. Seçim bildirgelerinde tespit edilen sorunlara yönelik çözüm öneriyle araştırma sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Elections are accepted as the main determinants of democratic societies and political party or parties that assume the power to rule the country as a result of democratic elections take over this task. Policies determined and intended to be implemented by political parties are delivered to the voters in the pre-election process, and votes are demanded by making promises for the task of governing the country. The parties that have gained this power continue their efforts to achieve the same power for the next election process by realizing their promises. Declarations are books that allow to examine these policies in detail. Women's employment started to gain an important place in employment policies after 2000s in the changing world order. Since the employment policies and practices of countries are determined by political parties, the promises made by political parties to voters on this issue are considered as one of the basic indicators of the policies to be implemented. Turkey, in a parliamentary system through the single-party government formed by the Justice and Development Party has governed during about sixteen years. In this process, women's employment policies were also determined and shaped by this political party. In this research, the promises for women's employment in the election manifestos that brought the Justice and Development Party to the power of a single party were analyzed within the scope of the research question using the qualitative content analysis method, using the MAXQDA program. Thirty-eight codes in total were used in the election promises and these codes were classified into nine categories. With the result that the scope of women's employment policies, which were addressed with different issues in each election period, was expanded after each period and reached the most comprehensive form in 2015, it was observed that most of the promises were realized. As a result of this research in the shaping of female employment in Turkey, the impact of policies issued by the Justice and Development Party election promises and policies demonstrated that formed in what direction. The research was concluded with a solution proposal for the problems identified in the election statements.