Milli güç unsuru olarak istihbarat etkeninin analizi
Analysis of intelligence effect as a national power component
- Tez No: 654220
- Danışmanlar: PROF. DR. RAGIP KUTAY KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler ve İstihbarat İncelemeleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Devletler, uluslararası ilişkiler sahasının en önemli oyuncuları olarak bekalarını sağlamak, tehlikeleri öngörebilmek, tehditler karşısında tedbir almak, rakiplerine üstün hale gelmek, topluma daha fazla refah sunmak için gerekli bilgileri toplamak ve güç dengesi oluşturmak isterler. Temin edilen bu bilgilerin sistemli bir şekilde değerlendirilmesiyle istihbarat üretilir. Devlet oluşumunun önemli bileşenlerinden birisi olan istihbarat, güvenliğin de en önemli işlevlerinden birini oluşturmaktadır. Ulusal ve uluslararası güvenliğin ileri derecede karmaşık hale geldiği günümüzde, devletlerin istikrarsızlık ve çatışma ortamını kendi çıkarına kullanmak istemesi ve mevcut durumdan en fazla faydayı sağlama gayreti de istihbarata ayrı önem atfedip hayati ve stratejik bir etken olarak milli güç unsurları arasında yer almasını sağlamaktadır. 21. Yüzyılın ilk çeyreğinde her alanda kendini hissettiren dijitalleşmenin sonucunda hem güvenlik hem de istihbarat faaliyetlerinde otomasyonu gerektiren, veri ve bilginin sürekli olarak arttığı bir döneme girilmiştir. Yani bilgi çağıyla birlikte istihbaratın altın dönemi başlamıştır. Bu durum ulusal güvenlik stratejilerinin oluşturulma sürecinde ve güvenliğin yaşamı ilgilendiren tüm alanlarında üstünlük sağlayabilecek istihbaratın gerekliliğini artırmaktır. Gelecek ile ilgili yürütülen olası tehditleri belirlemeye yönelik istihbarat faaliyetleri, ulusal güvenlik stratejileri için temel oluşturup ileriye dönük hedeflerin gerçekleştirilebilmesi noktasında yüksek öneme sahiptir. İstihbarat unsurunun devinimsel doğası; özellikle 11 Eylül saldırıları sonrasında artan çalışmalarla beraber daha öncesinde üstüne düşülmeyen tartışmalı konulara da değinerek, ilgili konular üzerinde detaylı araştırmalar yapılması gerekliliğini ortaya koymuştur. Diğer yandan, çağdaş döneme ait bir unsur olarak istihbaratın tarihsel gelişimi, İngiltere, ABD ve Rusya'yı incelemeyi gerekli kılmıştır. Bu üç ülke istihbarat hakkında halihazırda, kısmen güvenilir sayılabilecek nitelikte önemli miktardaki belgeyi, bilim insanları ve kamuoyu için ulaşılabilir duruma getirmiştir. Ayrıca bu ülkeler bir önceki yüzyılda istihbarat alanında ki gelişmelerine nazaran daha fazlasını üretebilmiştir. İstihbaratın öneminin anlaşılmasına katkı sağlayanlar arasında adı anılması gereken diğer ülkeler ise; öncelikle Çin ve Fransa olup, bu ülkelerin ortak noktalarından biri Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi çatısı altında daimî üye olarak yer almalarıdır.
Özet (Çeviri)
States, the most important players in the field of international relations, want to ensure their survival, to anticipate dangers, to take precautions against threats, to take precedence over their rivals and to gather the necessary information to provide more prosperity to society. Intelligence is generated by systematic evaluation of this information. As one of the important components of state formation, intelligence is one of the most important functions of security. In today's world where national and international security has become extremely complex, the desire of the states to use the environment of instability and conflict and the effort to provide the most benefit from the current situation gives importance to the intelligence and to be among the elements of national power as a vital and strategic factor. As a result of the digitalization that made itself felt in every field in the first quarter of the 21st century, a period in which data and information was constantly increasing, requiring automation in both security and intelligence activities, was entered. In other words, the golden era of intelligence has started with the information age. This is to increase the need for intelligence that can provide superiority in the process of establishing national security strategies and in all areas of security that are relevant to life. Intelligence activities to identify potential threats to the future are of great importance as a basis for national security strategies and the realization of forward-looking targets. The dynamic nature of the intelligence element, especially with the increasing efforts after the September 11 attacks, also touched upon the controversial issues that were not previously dealt with, revealing the necessity of detailed research on the relevant issues. On the other hand, the historical development of intelligence as a contemporary element has made it necessary to examine England, the United States and Russia. These three countries have already made a significant amount of information about intelligence, which can be considered partly reliable, accessible to scientists and the general public. Moreover, these countries were able to produce more than their previous developments in the field of intelligence. Among the countries that contribute to the understanding of the importance of intelligence; First of all, China and France are one of the common points of these countries as a permanent member of the United Nations Security Council.