Banka çalışanlarının örgütsel sinizm, stres ve tükenmişlik düzeylerinin incelenmesi: Özel bir bankada araştırma
Examining the organizational cynicism, stress and burnout levels of bank employees: A research on private bank
  1. Tez No: 654306
  2. Yazar: EMRE KELEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHER TEZERGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, özel bir bankanın İstanbul ili Anadolu yakasında hizmet veren şube ve Kocaeli ilinde bulunan genel müdürlük çalışanlarının örgütsel sinizm, stres ve tükenmişlik düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu araştırma ile kurum yöneticileri, çalışanlarının; sinizm, tükenmişlik ve stresi ne düzeyde yaşadıkları noktasında farkındalık sahibi olabileceklerdir. Olası sonuçları inceleyebilmeleri ve gerekli önlemleri alabilmeleri açısından bu çalışma önem arz etmektedir. Uygulama sonucunda elde edilen verilere göre örgütsel stres, tükenmişliğe neden olmaktadır. Lidere güven veya örgütsel destek var olduğunda örgütsel stresin tükenmişliğe neden olmayacağı veya çok daha az neden olabileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to figure out the organizational cynicism, stress and burnout levels of the employees selected from the head quarters located in Kocaeli and a branch on the Asian side of Istanbul of a private bank. With this research, institution managers will be aware of the level of cynicism, burnout and stress that the employees experience. This study is important for them to examine the possible results and take the necessary measures. According to the results, organizational stress causes burnout. It has been determined that when there is trust in the leader or organizational support, organizational stress does not cause burnout or may cause much less.