Sağlık sektöründe toplam kalite yönetimi ve çalışan memnuniyeti arasındaki ilişki
The relationship between total quality management and employee satisfaction in the health sector
  1. Tez No: 678218
  2. Yazar: CANSU KOÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada bir devlet hastanesindeki Toplam Kalite Yönetimi uygulamaları ile bu hastanede çalışan kişilerin memnuniyetleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda devlet hastanesinde çalışan 103 kişiye yüz yüze anket uygulanmıştır. Çalışmada katılımcılardan veri toplamak amacıyla Kişisel Bilgi Formu, Toplam Kalite Yönetim Tutum Ölçeği, Çalışan Memnuniyeti Ölçeği kullanılmıştır. SPSS 22.0 paket programı kullanılarak gerçekleştirilen analizlerde yüzde ve frekans dağılımları, bağımsız örneklem t-testi, Tek Yönlü ANOVA testi, Pearson korelasyon testleri uygulanmıştır. Çalışma bulgularına göre hastanede uygulanan toplam kalite yönetimi uygulamaları ile sağlık çalışanlarının memnuniyet düzeyleri arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişkinin olduğu görülmektedir (p0.05). Sadece çalışan memnuniyetinin alt boyutlarından biri olan, bilgi ve beceri kullanımı alt boyutunda kadın çalışanların toplam kalite yönetimi uygulamalarına ilişkin düşüncelerinin erkek sağlık çalışanlarına göre farklılık gösterdiği görülmüştür (p:0.05).Ancak 18-25 yaş grubunun diğer yaş gruplarına göre memnuniyet düzeylerinin yüksek olduğu söylenebilir. Öğrenim durumu değişkeni ile toplam kalite yönetimi ve çalışan memnuniyeti arasında anlamlı bir ilişki olduğu ve bu ilişkinin lise ,lisans ve lisansüstü mezunlarının lehine olduğu belirlenmiştir. (p:
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the relationship between Total Quality Management practices in a public hospital and the satisfaction of people working in this hospital.For this purpose, 103 people working in the state hospital were interviewed face to face.Personal Information Form, Total Quality Management Attitude Scale, Employee Satisfaction Scale were used to collect data from the participants in the study. Percentage and frequency distributions, independent sample t-test, One-Way ANOVA test, Pearson correlation tests were used in the analyzes performed using the SPSS 22.0 package program. According to the findings of the study, it is seen that there is a positive significant relationship between the total quality management practices applied in the hospital and the satisfaction levels of the healthcare professionals (p 0.05). In the sub-dimension of knowledge and skill use, which is only one of the sub-dimensions of employee satisfaction, it is seen that female employees have more positive opinions about total quality management practices than male healthcare workers (p: 0.05). However, it can be said that the satisfaction levels of the 18-25 age group are higher than other age groups. It has been determined that there is a significant relationship between the educational status variable and total quality management and employee satisfaction, and this relationship is in favor of high school, undergraduate and graduate graduates. (p: