The role of the English Literature courses in the curricula of applied English translation programs in vocational schools in Turkey
Türkiye'de meslek yüksekokullarındaki uygulamalı İngilizce çevirmenlik programlarının müfredatlarında İngiliz Edebiyatı dersinin rolü
  1. Tez No: 741212
  2. Yazar: TUBA KILIÇKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK ERGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Mütercim-Tercümanlık, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Translation and Interpretation, English Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
Türkiye'de dört yıllık programların yanı sıra öğrencilere önlisans diploması veren iki yıllık Uygulamalı İngilizce Çevirmelik Programları da bulunmaktadır. Bu çalışma bu programlardaki İngiliz Edebiyatı dersinin yerini, önemini ve işlevini incelemektedir. Gerek dil, gerek kültür edinci sağlayan ve okuma anlama becerilerini ileri düzeyde geliştiren bu dersin farklı üniversitelerin farklı önlisans programlarında ne şekilde yer aldığı incelenmiştir. Sonuç olarak bu çalışmada, öğrencilerin kültür, dil, eleştirel okuma ve eleştirel düşünme edinçlerini geliştirdiği ve bu edinçlerin tümünün çeviri edincinin de birer ön koşulu olduğu için İngiliz Edebiyatı dersinin ön lisans çeviri programlarının müfredatlarında bulunması gerektiği bulgulanmıştır. Ayrıca çalışma Türkiye'deki önlisans çeviri programlarının amaçları, program çıktıları, müfredatları, İngiliz Edebiyatı derslerinin ders içerikleri incelenerek elde edilen veriler sonucunda gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In addition to the four-year programmes in Turkey, there are also two-year Applied English Translation Programmes, which give students associate degree diplomas. This study examines the place, importance and function of English Literature course in these programmes. It has been examined how this course, which provides both language and cultural competence and develops reading comprehension skills at an advanced level, is included in different associate degree programmes of different universities. As a result, in this study, it is found that the English Literature course should be included in the curriculum of the associate degree translation programmes, because it develops the students' cultural, linguistic, critical reading and critical thinking competences and each of these competences are prerequisites for translation competence. In addition, the study is carried out as a result of the data obtained by examining the aims, program outcomes, curricula, and course contents of English Literature courses of associate degree translation programmes in Turkey.