Fen-teknoloji-mühendislik-sanat-matematik (STEAM) yaklaşımının 7. sınıf karışımlar ve karışımların ayrılması konularının öğretiminde etkinliği
The effectiveness of science-technology-art-engineering-mathematics (STEAM) approach in the teaching of 7th grade mixtures and separation of mixtures subject
  1. Tez No: 678607
  2. Yazar: İLKNUR YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN AÇIKYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmada, 7. sınıf“Karışımlar ve Karışımların Ayrılması”konularının öğretiminde 5E modeline göre uygulanan Fen-Teknoloji-Mühendislik-Sanat-Matematik (STEAM) yaklaşımının öğrencilerin akademik başarılarına, fen bilimlerine karşı tutumlarına, kaygı düzeylerine ve STEAM alanlarına yönelik algılarına etkisi incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini, 2019-2020 öğretim yılı bahar döneminde Kilis il merkezinde bir ortaokulda 7. sınıfta öğrenim gören 64 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada yarı deneysel araştırma desenine dayalı kontrol gruplu ön test-son modelinin takip edilmiştir. Nicel veriler, Karışımlar ve Karışımların Ayrılması Başarı Testi [KKABT], Fen Bilimleri Tutum Ölçeği [FBTÖ], Fen Bilimleri Kaygı Ölçeği [FBKÖ] ve STEAM Algı Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Uygulama sonrası deney grubu öğrencilerine yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanarak nitel veriler toplanmıştır. Araştırmada normal dağılım gösteren nicel veriler parametrik testler, normal dağılım göstermeyen nicel veriler non-parametrik testler ile nitel veriler ise betimsel analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, deney grubundaki öğrencilerin akademik başarılarının, fen dersine yönelik tutumlarının, kaygı düzeylerinin ve STEAM alanlarına yönelik algılarının uygulama öncesine göre istatiksel olarak anlamlı ölçüde pozitif yönde değiştiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of the Science-Technology-Engineering-Art-Mathematics (STEAM) approach in the teaching of the 7th grade“Mixtures and Mixtures Separation”according to the 5E model was examined, and the effect on students' academic achievement, attitudes towards science, anxiety levels and semantic perceptions of STEAM fields were examined. The sample of the study consists of 64 students studying in the 7th grade in a secondary school in the Kilis at the spring term of 2019-2020. In the study, the pretest-posttest model with the control group based on the quasi-experimental research design was followed. The quantitative data were collected by using the Mixtures and Mixture Separation Achievement Test, the Science Attitude Scale, the Science Anxiety Scale and the STEAM Perception Scale. In addition, qualitative data were collected by a semi-structured interview form from the experimental group students. In the study, normally distributed quantitative data were analyzed by parametric tests, the others by non-parametric tests and qualitative data were analyzed by descriptive analysis. As a result it was determined that the experimental group students' academic achievement, attitudes towards science, anxiety levels and STEAM perceptions, statistically significant positive changes were determined compared to the pre-experiment.