2,4-D (2,4-Diklorofenoksiasetik asit) herbisidinin pullu sazan (Cyrinus carpio l.) üzerindeki akut toksit etkisinin araştırılması ve davranış değişimlerinin incelenmesi
Investigation of acute toxicity and behavi̇oral changes of 2,4-d (2,4-dichlorophenoxyacetlc aci̇d) herbi̇ci̇de on the common carp (Cyprinus carpio L, 1758)
- Tez No: 68153
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
2,4-D (2,4-DİKLOROFENOKSİASETİKASİT) HERBİSİDİNİN PULLU SAZAN (Cyprinus carpio L, 1758) ÜZERİNDEKİ AKUTTOKSİK ETKİSİNİN ARAŞTIRILMASI VE DAVRANIŞ DEĞİŞİMLERİNİN İNCELENMESİ Yüksek Lisans Tezi Rabia SARIKAYA GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 1997 ÖZET Bu çalışmada tarımsal aktivitenin bir sonucu olarak akuatik ekosisteme toksik kirletici olarak bulaşan 2,4-D (2,4-diklorofenoksiasetik asit) herbisidinin pullu sazan (Cyprinus carpio L., 1758) üzerinde 96 saatlik LC50 değeri saptanmış tır. Denemeler iki seri halinde planlanmış ve toplam 130 pullu sazan bireyleri kullanılmıştır. Bu çalışmada akut toksisite deneylerinden statik yöntem kullanılmıştır. Ayrıca 2,4-D herbisidinin her bir konsantrasyonunda pullu sazan bireylerindeki davranış değişimleri tesbit edilmiştir. 2,4-D denemesinde elde edilen bulgular istatistiki olarak Probit Analiz Yöntemi ile değerlendirilmiş ve pullu sazan bireylerinde 96 saatlik LC50 değeri 61,66 mg/lt olarak hesaplanmıştır. Bilim Kodu : 401.01.06 Anahtar Kelimeler : Biyodeney, LC50, herbisit, akut toksisite, sazan, tatlısu balığı, 2,4-D, 2,4-diklorofenoksiasetik asit, akuatik tok sik test Sayfa Adedi : 59 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Mehmet YILMAZ
Özet (Çeviri)
IV (M.Sc. Thesis) Rabia SARIKAYA GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 1997 ABSTRACT The 96 hours LC50 data of 2,4-D (2,4-dichlorophenoxyacetic acid) herbici- de.which contaminates aquatic ecosystem as a result of agricultural activities was determined for the common carp (Cyprinus carpio L, 1758) in this study. The experiments were planned in two series and a total of 130 common carp were used. In the present study the static method of aquatic toxicity testing was employed. In addition, behavioral changes in the common carp was in vestigated for each 2,4-D herbicide concentration. The results for 2,4-D test were statistically tested, using the Probit Analysis Method and the 96 hours LC50 value for 2,4-D on the common carp was determined to be 61,66 mg/lt. Science code : 401.01.06 Key Words : Bioassay, LC50, herbicide, acute toxicity, carp, freshwa ter fish, 2,4-D, 2,4-dichlorophenoxyacetic acid, aquatic toxicity testing. Page number : 59 Adviser : Yrd. Doç. Dr. Mehmet YILMAZ