Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Bölümü'ndeki piyano eğitiminde müzikalite kavramının önemi ve oluşumunun incelenmesi
The study of importance and occurance of musicality concept on piano education at Gazi University,Faculty of Education of Gazi, Music Education Department
  1. Tez No: 68154
  2. Yazar: ŞEHNAZ ERTEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVHİZ ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
GAZI ÜNİVERSİTESİ GAZI EGITTM FAKÜLTESİ MÜZİK EĞİTİMİ BÖLÜMÜNDEKİ PİYANO EĞİTİMİNDE MÜZİKALİTE KAVRAMININ ÖNEMİ VE OLUŞUMUNUN İNCELENMESİ (YÜKSEK LİSANS TEZİ) ŞEHNAZ ERTEM GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ARALDX 1997 ÖZET Bu arastama, G.Ü.G.E.F. Müzik Eğitimi Bölümündeki piyano eğitiminde müzikalite kavramının önemi ve oluşumu ile ilgili yaklaşımı saptamak ve değerlendirmek amacıyla yapılmışta. 'Betimsel bir çalışma' niteliği taşıyan bu araştırmada belgesel tarama yöntemiyle piyano eğitiminde müzikalitenin önemi ve oluşumu, genel müzik eğitiminde piyanonun işlevi konulan gözden geçirilmiş, tarama modeli uygulanarak da müzik öğretmeni yetiştiren kurumlardaki piyano eğitiminin müzikalite boyutu incelenerek mevcut durum saptanmaya çalışılmışta. Ayrıca, kurumda görevli piyano öğretim elemanlarının konuya ilişkin görüş, öneri ve yaklaşımları, kullandıkları içerik, yöntem teknik ve değerlendirme kriterlerini belirlemek amacıyla anket uygulanmışta. Arastama için incelenen çeşitli kaynaklardan elde edilen bilgilere göre, öğrenciye müziksel duyarlılık kazandırmak piyano eğitiminin en önemli hedefleri arasındadır. Anket yoluyla edinilen bulgulardan kurumda görevli piyano öğretim elemanlarının piyano eğitiminde teknik gelişime dahafazla ağırlık verme eğiliminde olmalarına rağmen, müzikalite konusunu benimsemekte oldukları anlaşılmaktadır. Ancak, öğretim elemanları arasında müzikalite konusunun algılanmasında bir kavram farklılığı olduğu düşünülmektedir. Nedenin, teknik ve müzikalite konulanımı öğretim elemanları tarafından özdeşleştirilmesinden kaynaklandığı söylenebilir. Araştırma sonuçlarının bir ölçüde piyano eğitim programlarını geliştirme çalışmalarına katkı sağlayacağı kabul edilmekte, belirlenen konuda yapılmış ilk araştırmalardan olmasının ise araştırmanın önemini daha da arttırdığına inanılmaktadır. Bilim kodu Anahtar kelimeler Sayfa adedi Tez yöneticisi 5002019 Piyano, Müzikalite, Eğitim 78 Doç. Nevhiz Ercan
Özet (Çeviri)
(M. Sc. Thesis) ŞEHNAZ ERTEM GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY DECEMBER 1997 ABSTRACT This study was done in order to evaluate and define the approach to the importance and occurance of musicality concept on piano education at Gazi University, Faculty of Education of Gazi, Music Education Department. in this study, having quality ' descriptive study' by method of documantary research, importance and occurance of musicality on piano education, piano's function in general music education subjects were reviewed; by application of search model, searching present situation of musicality dimenison of piano education in the department was tried to be defîned with the cooperation of music teachers. in addition, method of questionnaire was used in order to define opinion, suggestion, approach, content, method, technique and evaluation criteria they used concerning search subject of piano teachers in the department. According to information obtained from sources which weresearched for research, giving musical sensitivitiy to a student is the most important goal among several goals on the piano education. From the results obtained by questionnaire method, it seemed that the piano teachers in the department were getting adopted to musicality subject even though they have tendency to attach importance to technique progress on piano education. However, it was thought that there was difference in concept about to be perceived to musicality subject among the teachers. This could be the result of conceptual understanding and identifying the technique and musicality by teachers. it was accepted that results of this research would contribute to the studies on development of piano education programs and believed that it was öne of the fîrst research of its kind in a defîned subject which increased its importance. Science code: 5002019 Key Words : Piano, Musicality, Education Page Number: 78 Adviser: Assoc. Prof. Nevhiz Ercan