Hatay örnekleminde yetişkinlerde çocukluk çağı travmalarının şiddete yönelik tutum, şiddet eğilimi ve saldırganlık üzerine etkisi
The effect of childhood trauma in adults on attitude, violence tendencies and aggression in Hatay sample
  1. Tez No: 696975
  2. Yazar: DİLAN TEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma, Hatay örneklemi üzerinde yetişkinlerdeki çocukluk çağı travmalarının şiddete yönelik tutum, şiddet eğilimi ve saldırganlık değişkenleri üzerine etkisini incelemek amacıyla planlanmış, ilişkisel tarama modelinin kullanıldığı nicel bir çalışmadır. Çalışma, Hatay'da yaşayan 20-45 yaş arasındaki yetişkinlere uygulanmıştır. Araştırmanın evrenini, 2019 yılından itibaren Hatay ilinde ikamet eden toplam 579.576 kişi oluşturmaktadır. Söz konusu araştırmanın örneklemine gönüllü olarak 430 kişi basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile alınmıştır. Katılımcıların%55,8'i kadın, %44,2'si erkektir. Çalışmada veri toplama aracı olarak; araştırmacı tarafından hazırlanan katılımcıların tanıtıcı özelliklerini belirlemeye yönelik“Sosyo-demografik Bilgi Formu”, çocukluk çağı travmalarını ölçmek için“Çocukluk Çağı Travma Ölçeği (ÇÇTÖ)”, şiddete yönelik tutumlarını ölçmek için“Şiddete Yönelik Tutumlar Ölçeği (ŞYTÖ)”, şiddet eğilimlerini ölçmek için“Şiddet Eğilimi Ölçeği (ŞEÖ)”, saldırganlığı ölçmek için“Saldırganlık Ölçeği”kullanılmıştır. Kategorik veriler frekans ve yüzde ile, sürekli veriler ortalama ve standart sapma ile ifade edilmiştir. Verilerin normal dağılımı Kolmogorov smirnov testi ve dağılım grafikleri ile değerlendirilmiştir. Sürekli veriler için bağımsız iki grubun karşılaştırılmasında Mann Whitney U testi; ikiden fazla grubun karşılaştırılmasında Kruskal Wallis H testi ile, posthoc karşılaştırmalarda Bonferroni düzeltmesi yapılarak Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiler spearman korelasyon analizi ile incelenmiştir. Veriler SPSS 20.0 paket programı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This is a quantitative study using the relational screening model, which was planned to examine the effects of childhood traumas in adults on the Hatay sample on variables of attitude towards violence, tendency to violence and aggression. The study was applied to adults between the ages of 20-45 living in Hatay. The population of the research consists of 579,576 people residing in the province of Hatay since 2019. 430 people were voluntarily included in the sample of the research in question by simple random sampling method. 55.8% of the participants are women and 44.2% are men. As a data collection tool in the study; The“Socio- demographic Information Form”prepared by the researcher to determine the descriptive characteristics of the participants, the“Childhood Trauma Scale (CTAS)”to measure childhood traumas, the“Attitudes towards Violence Scale (STS)”to measure their attitudes towards violence, The“Violence Tendency Scale (VTS)”was used, and the“Aggression Scale”was used to measure aggression. Categorical data are expressed with frequency and percentage, continuous data are expressed as mean and standard deviation. The normal distribution of the data was evaluated with the Kolmogorov Smirnov test and distribution charts. Mann Whitney U test in comparison of two independent groups for continuous data; The Kruskal Wallis H test was used for comparing more than two groups, and the Mann Whitney U test was used with Bonferroni correction in posthoc comparisons. Relationships between variables were analyzed using Spearman correlation analysis. The data were analyzed with the SPSS 20.0 package program.