Toplumsal kültürün inovasyon düzeyini belirlemede örgüt kültürünün aracılık etkisi: Giresun ili Organize Sanayi Bölgesi örneği
The intermediation effect of the organizational culture on the determination of social cultural innovation level: Case of Organized Industrial Zones in Giresun
- Tez No: 698664
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET OZAN CİNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmanın amacı, gelişen teknoloji ve yaşanan hızlı değişim ile küreselleşen dünyada, en önemli rekabet üstünlüğü kaynaklarından biri olarak kabul edilen inovasyon ile kültür arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmada, toplumsal kültür, örgüt kültürü ve inovasyon kavramları incelenmiş ve aralarındaki ilişkiler araştırılmıştır. Giresun ili organize sanayi bölgelerinde (Merkez ve Bulancak), çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren işletmelerin bünyesinde çalışan 350 katılımcıdan anket yöntemiyle veriler elde edilmiştir. Elde edilen verilerin analizi için IBM SPSS 26.0 (Statistical Package for Social Sciences) ve IBM SPSS AMOS (Analysis of Moment Structures) paket programları kullanılarak frekans analizleri, güvenilirlik analizleri, doğrulayıcı faktör analizi ve yol analizi gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre, kültürel değerler ölçeği alt boyutlarından, erilliğin inovasyon düzeyi üzerinde negatif etkisi olduğu, yine çoğulculuğun inovasyon düzeyi üzerinde kısmi de olsa bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada, beklenenin aksine toplumsal kültürün inovasyon düzeyi üzerindeki etkisinde örgüt kültürünün herhangi bir düzeyde aracılık etkisi tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between innovation and culture, which is regarded as one of the most important sources of competitive superiority in the globalizing world, with evolving technology and rapid change. In this study, the concepts of social culture, organizational culture and innovation are examined and the relation between them is investigated. A questionnaire was applied to the personnel that are working within the companies operating in various sectors in the organized industrial zones of Giresun province, and data were obtained from 350 participants. For the analysis of the obtained data, IBM SPSS 26.0 (Statistical Package for Social Sciences) and IBM SPSS AMOS (Analysis of Moment Structures) package programs were used and Frequency Analysis, Reliability Analysis, Confirmatory Factor Analysis and Path Analysis were performed. It was concluded that the concept of masculinity that is one of the subscale of culturel values has a negative effect on the level of innovation. Besides, it was determined that pluralism which is also one of the subscale of culturel values has a partial effect on the level of innovation. Contrary to what was expected, in the research, the mediating effect of the organizational culture on the innovation level of social culture could not be determined at any level.