A suggested professional development training program for EFL teacher educator candidates: An action research
İngilizce öğretmeni eğitimcisi adayları için önerilen bir meslek gelişim eğitim programı: Bir eylem araştırması
  1. Tez No: 701474
  2. Yazar: ELİF BOZYİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GONCA EKŞİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Öğretmen eğitimi onlarca yıldır pek çok çalışmanın odak noktası olmasına rağmen, öğretmen eğitimcilerinin yeterince incelenmemesi, öğretmen eğitimcilerinin oluş süreçlerinde birçok zorluğun yaşanmasına ve dolayısıyla hüsrana uğramalarına neden olmuştur. Bu amaçla, bu çalışma, öğretmen eğitimcilerinin ve öğretmen eğitimcisi adaylarının ihtiyaçlarını keşfetmeyi, bu önemli figürlerin ihtiyaçlarına göre bir eğitim programı önermeyi, uygulamayı ve değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın amacına uygun olarak ADDIE modeli ile harmanlanmış bir eylem araştırması uygulanmıştır. Öğretmen eğitimcilerinin ihtiyaçlarını bir anket ve yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla incelemek için, İngilizce Öğretmenliği eğitiminde doktora yapmakta olan ve İngilizce Öğretmenliği bölümlerinde öğretmen eğitimcisi olmayı hedefleyen 27 İngilizce öğretmen eğitimcisi adayı ve 35 İngilizce öğretmen eğitimcisi ile amaçlı örnekleme yapılmıştır. İhtiyaç analizinin sonuçları, bir mesleki gelişim programının tasarımı ve geliştirilmesi için girdi sağlamıştır. Tasarlanan ve geliştirilen eğitim programının iki gönüllü öğretmen adayı ile pilot çalışmasının ardından program altı öğretmen eğitimcisi adayı ile hayata geçirilmiştir. Çevrimiçi modüler program, katılımcıların eğitimin altı modülü boyunca yansıtıcı ve uygulamaya dayalı görevlere katılmalarını gerektirdi. Program değerlendirmesinin sonuçları, programın katkılarını, güçlü ve zayıf yönlerini gösterdi. Araştırmanın sonunda öğretmen eğitimcisi adaylarının öğretmen eğitimcisi olmaya hazırlanmalarında daha fazla uygulamaya dayalı fırsatlara ihtiyaç duydukları sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuçlar doğrultusunda, uygulamaya ve araştırmaya yönelik öneriler araştırma sonunda paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although teacher education has been the focus of many studies for decades, the insufficient scrutinize of teacher educators caused many challenges in the becoming processes of the teacher educators, thus leaving them to feel frustrated. To this end, this study aims to explore the needs of the teacher educators and teacher educator candidates, suggest, implement, and evaluate a training program based on the needs of these significant figures. An action research blended with the ADDIE model is applied in line with the purpose of the study. To examine the needs of teacher educators via a questionnaire and semi-structured interviews, purposive sampling was conducted with 27 EFL teacher educator candidates who were pursuing their PhDs and aiming to become teacher educators at the ELT departments and 35 EFL teacher educators. The results of the needs analysis provided input for the design and development of a professional development program. Following the piloting of the designed and developed training program with two voluntary teacher educator candidates, the program was implemented with six teacher educator candidates. The online modular program required the participants to engage in reflective and practice-based tasks throughout the six modules of the training. The results of the program evaluation indicated the contributions, strengths, and weaknesses of the program. At the end of the study, it was concluded that teacher educator candidates need more practice-based opportunities in their preparation of becoming a teacher educator. In line with these results, further suggestions and implications for research and practice are shared at the end of the study.