Ortaokul Türkçe öğretmenlerinin konuşma eğitimine yönelik görüşlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of speaking education in secondary school Turkish lessons according to teachers' views
- Tez No: 702275
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF UYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 272
Özet
Bu çalışmada Türkçe derslerinde konuşma eğitiminin yeri hakkında öğretmenlerin görüşleri alınmıştır. Çalışmaya Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde görev yapan 40 öğretmen katılmıştır. Öğretmenlerden programdaki konuşma kazanımlarını, Türkçe ders kitaplarındaki etkinlikleri, cinsiyet faktörünün konuşma becerisine etkisini, öğrencilerin konuşma etkinlikleri sırasında yaşadıkları sorunları, öğrencilerin yeterlilikleri değerlendirmeleri istenmiştir. Araştırmada veriler, nitel araştırma yöntemiyle yarı yapılandırılmış görüşmelerle elde edilmiştir. Veriler içerik analizi ile çözümlenmiş ve bulgular yorumlanmıştır. Öğretmen görüşlerinden hareketle programdaki kazanımların dengeli dağıtılmadığı, ders kitaplarındaki konuşma etkinliklerinin öğrencilerin dikkatini çekmediği, cinsiyet faktörünün konuşma becerisine etkisinde anlamlı bir farklılık yaratmadığı, öğrencilerin konuşma becerilerinde yetersiz oldukları sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, teachers' opinions were taken about the place of speaking education in Turkish lessons. 40 teachers working in various regions of Turkey participated in the study. The teachers were asked to evaluate the speaking achievements in the program, the activities in the Turkish textbooks, the effect of the gender factor on the speaking skill, the problems experienced by the students during the speaking activities, and the competencies of the students. The data in the research were obtained through semi-structured interviews with the qualitative research method. The data were analyzed by content analysis and the findings were interpreted. Based on the teachers' opinions, it was concluded that the achievements in the program were not evenly distributed, the speaking activities in the textbooks did not attract the attention of the students, the gender factor did not make a significant difference in the effect of speaking skills, and the students were insufficient in their speaking skills.