Sirke, limon suyu ve karışımının tavuk yumurtalarında salmonella'nın yaşamı üzerine etkisi
The effect of vinegar, lemon juice and their mixture on survival of salmonella in chicken eggs
  1. Tez No: 703381
  2. Yazar: UĞUR UÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSNÜ ŞAHAN GÜRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasında limon suyu, sirke ve bunların karışımlarının yumurta kabuğu dış yüzeyindeki Salmonella patojeninin yaşamı üzerine etkisinin belirlenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Deneysel olarak Salmonella ile yumurtalar kontamine edildikten sonra kontrol (K), distile su (DW), limon suyu (L), sirke (S) ve limon suyu+sirke karışımı (LS) olmak üzere 5 grup oluşturuldu. Yumurtalar kontrol grubu hariç, distile su ve dekontaminasyon sıvıları içerisine daldırılıp 3 dakika bekletildikten sonra 4 °C, 25 °C ve 25 °C (18 gün)+4 °C (10 gün) olmak üzere üç farklı sıcaklıkta muhafaza edildi. Bulgular: Muhafazanın 0. gününde K ve DW gruplarında Salmonella sayısı sırasıyla 3,24±0,96 log kob/ml ve 3,62±0,36 log kob/ml olarak tespit edilirken L, S ve LS gruplarında ise sırasıyla 1,66±0,53 log kob/ml, 1,92±0,80 log kob/ml ve 1,80±0,75 log kob/ml düzeyinde saptandı. L ve LS gruplarında 0.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study was to determine the effect of lemon juice, vinegar and their mixture on the survival of the Salmonella on the outer surface of the chicken eggs. Materials and Methods: The eggs were artificially contaminated with Salmonella and then divided into five groups as control (K), distilled water (DW), lemon juice (L), vinegar (S) and lemon juice+vinegar mixture (LS). Out of the control group, the eggs were immersed for 3 min in each treatment group and stored for 28 days at three different temperatures [4°C, 25 °C and 25 °C (18 days)+4 °C (10 days)]. Results: Initial number (on day 0) of Salmonella in K, DW, L, S and LS groups were detected 3,24±0,96, 3,62±0,36, 1,66±0,53, 1,92±0,80 and 1,80±0,75 log cfu/ml, respectively.