Katılım bankaları müşterilerinin mobil bankacılık uygulamalarına uyumu
Compliance of participation banks customers with mobile banking applications
  1. Tez No: 706420
  2. Yazar: SEVİLAY KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN KAYABAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma, katılım bankaları müşterilerinin mobil bankacılık uygulamalarına uyumu ve hizmet kullanım niyeti arasındaki nedensel ilişkinin açıklanmasına amacıyla yürütülmüştür. Çeşitli sektörlerde teknolojik gelişmeler ve uygulamalara yönelik algılar ve uyuma yönelik incelemelere oldukça büyük gereksinim bulunmaktadır. Söz konusu uygulamaların müşterilerin firmayla olan ilişkilerinde, firmaya karşı tutumlarında ve hizmet kullanım niyetlerinde olumlu etkileri olduğu açıktır. Teorik bilgilere dayalı olarak, mobil uygulamalara yönelik uyumu etkileyen unsurların hizmet kullanım niyeti üzerine etkisinin test edilmesi amacıyla kavramsal bir model formüle edilmiştir. Katılım bankalarının mobil bankacılık uygulamalarına yönelik müşterilerinin uyumlarını belirleyen etkenler ve bunların kullanım niyetine etkilerini belirlemek amacıyla anket yöntemi kullanılmıştır. Örnekleme yöntemi olarak, kolayda örnekleme yöntemi tercih edilmiştir. Araştırma hipotezlerinin test edilmesinde, tek ve çok değişkenli istatistiksel analiz yöntemlerinden yararlanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, algılanan güven ve güvenilirlik, algılanan fayda ve algılanan yaşam tarzına uyum değişkenlerinin hizmet kullanım niyeti üzerine etkili olduğu belirlenmiştir. Algılanan kullanım maliyeti değişkeninin ise, hizmet kullanım niyeti üzerinde etkili olmadığı görülmüştür. İncelenen değişkenlerin genellikle katılım bankaları dışındaki bankalar açısından ele alındığı daha derinlemesine çalışmaların katılım bankaları açısından da değerlendirilmesi gerektiği ifade edilebilir. Sonuçların, katılım bankaları uygulayıcıları açısından farklı bir bakış açısı sunabileceği de anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to explain the causal relationship between participation banks customers' compliance with mobile banking applications and service usage intention. There is a great need for studies on perceptions and compliance with technological developments and applications in various sectors. It is clear that these practices have positive effects on customers' relations with the company, their attitudes towards the company and their intention to use the service. Based on theoretical knowledge, a conceptual model has been formulated to test the effect of factors affecting compliance with mobile applications on service usage intention. The survey method was used to determine the factors that determine the compliance of customers with mobile banking applications of participation banks and their effects on the intention to use the service. As the sampling method, convenience sampling method was preferred. In testing the research hypotheses, univariate and multivariate statistical analysis methods were used. According to the results of the research, it has been determined that the variables of perceived trust and reliability, perceived usefulness and perceived compatibility with lifestyle and needs are effective on the service usage intention. Perceived cost of use variable, on the other hand, was found to have no effect on the service use intention. It can be stated that more in-depth studies, in which the examined variables are generally handled in terms of banks other than participation banks, should also be evaluated in terms of participation banks. It is also understood that the results may present a different perspective for the practitioners of participation banks.