Hastane okulundaki görsel sanatlar eğitimi uygulamalarının çocuk hastaların yaşam kalitesine etkisi
The effect of visual arts education practices in hospital school on the life quality of children patients
  1. Tez No: 706564
  2. Yazar: HAMİDE VURAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT SALDERAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 299
Özet
Ele alınan bu çalışma ile hastane okullarında uygulanan eğitim kapsamında gerçekleştirilen görsel sanatlar eğitimi uygulamalarının hastalık sürecini olumlu yönde etkilediği varsayımından hareketle hastaların hastalığı algılamalarında, hayatı anlamlandırmalarında, ilişkilerini olumlu yönde değiştirmelerinde ve hastalığı yenme süreçlerinde olumlu gelişmeler sağlanıp sağlanmadığının belirlenmesi ve bu kapsamda verilen alternatif tedavi yöntemlerinden biri olan görsel sanatlar eğitimi uygulamaları ile çocuk hastaların iyileşme katsayılarının ne derece etkilendiğinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda Ankara ilinde yer alan ve Gazi Üniversitesi Hastanesine bağlı Hastane Okulu'ndan yararlanmakta olup yataklı tedavi gören ve/veya odalı eğitme tabi olan 8-16 yaş aralığındaki kronik hasta çocuklara yönelik görsel sanatlar eğitimi uygulamaları gerçekleştirilmiştir. Çalışma sürecinde araştırmanın amacına ulaşmak için karma araştırma modellerinden iç içe karma araştırma deseni kullanılmıştır. Nicel veriler Kındl Yaşam Kalitesi Ölçeklerinden biri olan Kid-sccreen Testi kullanılarak elde edilip ölçeğe ait puanların karşılaştırılmasında SPSS-21 paket programı kullanılmıştır. Elde edilen puanların normal dağılım varsayımı Shapiro-Wilk istatistiklerine bakılarak test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Based on the assumption that the visual arts education practices carried out within the scope of the education applied in hospital schools affect the disease process positively, this study aims to determine whether positive developments have been achieved in patients' perception of the disease, their understanding of life, their relationships, and the process of overcoming the disease, as well as to reveal how much the recovery coefficients of pediatric patients are affected by visual arts education practices which are one of the alternative treatment methods in this context. Accordingly, visual arts education practices were carried out for chronically ill children between the ages of 8 and 16 who benefit from the Hospital School affiliated to Gazi University Hospital in Ankara and receive inpatient treatment and/or are subject to room education. In order to achieve the purpose of this research, the researcher used concurrent nested design as one of the mixed research models, in the research process. Quantitative data were obtained using the Kid-Screen Test, one of the Kindl Health-Related Quality of Life Scales, and the SPSS-21 package program was used to compare the scores of the scale. The assumption of normal distribution of the obtained scores was tested by looking at the Shapiro-Wilk statistics.