The effects of Mobile-Assisted Language Learning (MALL) on Turkish EFL students' vocabulary learning
Mobil-Destekli Dil Öğrenimi (MODDÖ) uygulamasının tamamlayıcı bir materyal olarak İngilizce kelime öğrenimi üzerine etkisi
- Tez No: 707302
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİDAYET SARANDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Mobil-Destekli Dil Öğrenimi (MODDÖ) uygulamaları dil öğreniminde gittikçe yaygın ve popüler hale gelmiştir. Ancak, bu tür uygulamaların İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen ortaokul öğrencileri üzerine etkinliğini araştıran çok fazla deneysel çalışma yoktur. Bu çalışma (a) ücretsiz bir çevrim içi dil öğrenme platformu olan Duolingo'nun kelime öğrenimi üzerindeki etkisini araştırmayı ve (b) öğrencilerin MODDÖ takviyesine yönelik algı ve tutumlarını keşfetmeyi amaçlamaktadır. Bu araştırmanın katılımcıları amaçlı örnekleme yöntemiyle seçilmiş olup araştırmanın örneklemini 2020-2021 eğitim öğretim yılında bir Türk devlet ortaokulunda öğrenim gören otuz (N=30) ortaokul öğrencisi oluşturmuştur. Araştırma deseni olarak nicel araştırma modellerinden iki gruplu ön test-son test deseni seçilmiştir. Deney grubu öğrencileri MODDÖ takviyesi alırken kontrol grubu öğrencileri herhangi bir destek almamıştır. Bu yarı deneysel çalışmada veriler ön ve son test, uygulama sonrası anketi ve yarı yapılandırılmış görüşme yoluyla toplanmıştır. İşlem 8 hafta sürmüştür. İşlemin sonunda, MODDÖ takviyesinin öğrencilerin kelime bilgisi üzerindeki etkisini ölçmek için grupların ön ve son test puanları karşılaştırılmış ve nicel olarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, deney grubunun kontrol grubundan istatistiksel olarak daha başarılı olduğunu göstermiştir. MODDÖ takviyesine yönelik tutum ve algılarını araştırmak için deney grubuna işlem sonrası anketi ve yarı yapılandırılmış görüşme uygulanmıştır. Bulgular, katılımcıların öğrenme fırsatlarını kolaylaştıran MODDÖ takviyesine yönelik olumlu algı ve tutuma sahip olduğunu ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
Mobile-Assisted Language Learning (MALL) apps have become increasingly ubiquitous and popular in language learning. However, there are not many experimental studies investigating the effectiveness of such apps on middle school EFL learners. This study aims (a) to investigate the effect of Duolingo, a free online language learning platform on vocabulary learning, the objective of which is to develop English vocabulary and grammar acquisition for beginner learners and (b) to explore the perceptions and attitudes of learners towards MALL supplementation. The participants of this study were selected by convenience sampling method and consisted of thirty (N=30) EFL students enrolled at a Turkish public middle school in 2020-2021 academic year. As research design, a two-group pretest-posttest design was selected from quantitative research models. The experimental group received MALL supplementation, whereas the control group did not receive any treatment. In this quasi-experimental study, data were gathered through pre- and post-test, post-treatment questionnaire and semi-structured interview. The treatment lasted for eight weeks. At the end of the treatment, pre- and post-test scores of the groups were compared and analysed to measure the effect of MALL supplementation on the students' vocabulary knowledge. The obtained test results demonstrated that the experimental group statistically outperformed the control group. Post-treatment questionnaires and semi-structured interviews were administered to the treatment group to explore their attitudes and perceptions towards MALL supplementation. Findings revealed that the participants had positive perceptions and attitudes towards MALL supplementation which facilitated learning opportunities of the students.