Kamu çalışanlarında algılanan yengeç sepeti sendromu ve örgütsel sinizm ilişkisi
The relationship between perceived crab basket syndrome and organizational cynicism in public employees
  1. Tez No: 717341
  2. Yazar: SELCAN UÇAN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÜNSALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Politikası ve İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, negatif bir metafor olarak tanımlanan yengeç sepeti sendromunun ve negatif örgütsel bir davranış olarak literatürde yer alan örgütsel sinizmin kamu çalışanlarında nasıl algılandığının, hangi düzeyde bulunduğunun ve aralarındaki ilişkinin anlaşılması amaçlanmıştır. Çalışmanın amacına ulaşabilmesi için öncelikle literatür taraması yapılmış ve yengeç sepeti sendromu ve örgütsel sinizm olguları kavramsal boyutta açıklanmaya çalışılmıştır. Literatür araştırmaları sonucunda oluşturulan anket formunda, kamu çalışanlarında algılanan yengeç sepeti sendromunu ölçmek için Fettahlıoğlu ve Dedeoğlu (2021) tarafından geliştirilen“Yengeç Sepeti Sendromu Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışanların örgütsel sinizm düzeylerini ölçmek için de Karacaoğlu ve İnce (2012) tarafından uyarlanan Brandes, Dharwadkar ve Dean'in (1999)“Örgütsel Sinizm Ölçeği”Türkçe formu kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini Gençlik ve Spor Bakanlığının merkez ve taşra teşkilatı bünyesinde çalışan 579 kamu personeli oluşturmaktadır. Online olarak dağıtılan anket formu aracılığıyla toplanan veriler SPSS paket program üzerinde analiz edilmiştir. Bu analizler sonucunda algılanan yengeç sepeti sendromu ile örgütsel sinizm arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to understand how the crab basket syndrome, which is defined as a negative metaphor, and organizational cynicism, which is included in the literature as a negative organizational behavior, are perceived, at what level, and the relationship between them. In order to achieve the aim of the study, first a literature review was conducted and in addition to this, the cases of crab basket syndrome and organizational cynicism were tried to be explained conceptually. The“Crab Basket Syndrome Scale”developed by Fettahlıoğlu and Dedeoğlu (2021) was used to measure the perceived crab basket syndrome in public employees in the questionnaire created as a result of the literature research. The Turkish form of the“Organizational Cynicism Scale”by Brandes, Dharwadkar and Dean (1999) adapted by Karacaoğlu and İnce (2012) was used to measure the organizational cynicism levels of the employees. The sample of the study consists of 579 public personnel working in the central and provincial organizations of the Ministry of Youth and Sports. The data collected through the questionnaire distributed online were analyzed using the SPSS package program. As a result of the analysis, a positive and significant relationship was found between the perceived crab basket syndrome and organizational cynicism.