Dönüşümcü liderliğin çalışanların işe gömülmüşlüğü üzerindeki etkisi: Banka çalışanları üzerine bir araştırma
The effect of transformational leadership on employees' job embeddedness: A research on bank employees
  1. Tez No: 717692
  2. Yazar: HALİME KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIFAT İRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmanın amacı; dönüşümcü liderliğin çalışanların işe gömülmüşlüğü üzerindeki etkisinin belirlenmesidir. Bu amaç doğrultusunda Konya ilinin merkez (Selçuklu, Meram, Karatay) ilçelerinde çalışan Banka çalışanlarıyla gönüllülük esasına dayalı olarak anket çalışması yapılmıştır. Ankete katılım sağlayan 214 kişiden elde edilen veriler SPSS 23.0 programı yardımıyla analiz edilmiştir. Çalışmada hipotezleri test etmek amacıyla Bağımsız örneklem T testi ve Regresyon analizi kullanılmıştır. Bu analiz sonucunda kadın çalışanların (Ort. 3.56; .89) erkek çalışanlara (Ort. 3.78; .94) göre işe gömülmüşlük üzerine görüş ortalamaları daha düşüktür ve bu da erkek çalışanların kadın çalışanlara göre daha fazla işe gömüldüklerini ortaya çıkarmaktadır. Çalışılan sektöre göre katılımcıların işe gömülmüşlük ortalamalarına bakıldığında sektör açısından bir farklılığın olmadığı tespit edilmiştir. Dönüşümcü liderliğin çalışanların işe gömülmülüğünü üzerine etki düzeyini ölçmek için basit doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Bu analiz sonucunda düzeltilmiş R2 değeri 0.178 bulunmuştur. Bu değer çalışanların işe gömülmüşlük davranışlarının %17,8'lik varyansının yöneticilerin dönüşümcü liderlik davranışlarına bağlı olduğu anlamına gelmektedir. Dönüşümcü liderliğin alt boyutları olan idealleştirilmiş etki, bireysel ilgi, entelektüel teşvik ve ilham verici motivasyonun işe gömülmüşlük üzerindeki etkisi tespit edilmeye çalışılmıştır. Regresyon analizi sonucunda idealleştirilmiş etkinin %15,1, bireysel ilginin %16,2, entelektüel teşvik 14,7 ve ilham verici motivasyonun %18,5'lik etkileri ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of transformational leadership on job embeddedness. For this purpose, a survey was conducted on a voluntary basis to the Bank employees working in the central (Selçuklu, Meram, Karatay) districts of Konya. The data obtained from 214 people who participated in the survey were analyzed via SPSS 23.0 program. Independent sample t-test and Regression analysis were used to test the hypotheses in the study. As a result of this analysis, female employees (Mean 3.56; .89) have a lower mean of opinion on job embeddedness than male employees (Mean 3.78; .94), which reveals that male employees are more engaged than female employees. When the job embeddedness means of the participants according to the sector they work in are examined, it has been determined that there is no difference in terms of the sector. Linear regression analysis was performed to measure the effect of transformational leadership on employee engagement. As a result of this analysis, the adjusted R2 value was found to be 0.178. This value means that 17.8% of the variance of employees' job embeddedness behaviors is due to the transformational leadership behaviors of managers. It has been tried to determine the effect of idealized influence, individual interest, intellectual stimulation and inspirational motivation, which are the sub-dimensions of transformational leadership, on job embeddedness. As a result of the regression analysis, 15.1% of idealized effect, 16.2% of individual attention, 14.7% of intellectual stimulation and 18.5% of inspirational motivation were revealed.