Yerel yönetimlerde nüfusa bağlı olarak dijitalleşmenin performansa etkisi
The effect of digitalization on performance in local governments depending on population
  1. Tez No: 721020
  2. Yazar: SAFİYE GÜLRİZ GÖKÇEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Yirmi birinci yüzyılın hemen başında, teknolojinin olağanüstü ve parabolik gelişimi her alanda olduğu gibi, yerel yönetimin bel kemiği olan belediyelerde de etkisini göstermiştir. Karakteristik özelliklerinin yerinde yönetim anlayışı ile şekillendiği belediyelerin hizmet performansının, nüfus yoğunluğu, göç, insan sirkülasyonu, fiziksel alan özellik ve büyüklüğü, tarihi mekânsal özellikler, sanayi bölgeleri, ticaret merkezleri, sağlık, eğitim, turizm, çeşitli hizmet alanları, çevre ve iklim gibi yapısal anlamda değişim ve dönüşümlerden etkilendiği mevcut örnekler üzerinden görülmektedir. Bu çalışmada nüfusa bağlı olarak dijitalleşmenin temel hizmet performansı parametrelerini nasıl etkilediği sorunsalı üzerinde durulmuş, ayrıca merkezi yönetim ve iyi uygulama örnekleri gibi nüfus dışı faktörler bağlamında değerlendirilmiştir. Çalışma literatür taraması ve fenomenolojik araştırma yöntemi yaklaşımı ile değerlendirilerek nüfus, dijitalleşme ve hizmet performansı arasındaki ilişkiler belirlenmiştir. Dijitalleşmeyi tetikleyen birçok unsur bulunduğu, doğru bir planlama ile yapılan dijital altyapı çalışmaları sayesinde nüfusun aşırı artması durumunda bile dijital hizmetler noktasında olumsuzluklar yaşanmayacağı ve bu durumda nüfusun dijitalleşmeyi etkileyen unsurlardan biri olmakla birlikte asıl itici güç olarak değerlendirilemeyeceği tespitleri öne çıkmıştır. Ayrıca performans ve dijitalleşme arasında olumlu bir bağlantı bulunduğu, ileri teknolojiler ve dijitalleşmenin performans parametrelerine yüksek düzeyde tesiri olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
At the very beginning of the twenty-first century, the extraordinary and parabolic development of technology has shown its impact in municipalities, which are the backbone of local government, as in every field. It is seen by the existing examples that the service performance of the municipalities, whose characteristic features are shaped by the on-site management approach, has been affected by structural changes and transformations in population density, migration, human circulation, physical area characteristics and size, historical spatial features, industrial zones, trade centers, health, education, tourism, various service areas, environment and climate. In this study, the problem of how digitalization affects the basic service performance parameters depending on the population is emphasized, and it is also evaluated in the context of non-population factors such as central government and good practice examples. The study was evaluated with literature review and phenomenological research method approach and the relationships between population, digitalization and service performance were determined. It has been determined that there are many factors that trigger digitalization, that even in the event of an excessive increase in the population, thanks to the digital infrastructure works carried out with the right planning, there will not be any problems in terms of digital services, and in this case, the population, although one of the factors affecting digitalization, cannot be considered as the main driving force. In addition, it has been concluded that there is a positive connection between performance and digitalization, and that advanced technologies and digitalization have a high effect on performance parameters.