Cengiz Aytmatov'un Türkçeye çevrilmiş eserlerinde mitolojik unsurlar
Mythological aspects in the Cengiz Aytmatov's studies which are translated in to Turkish
- Tez No: 72228
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ABBAS ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Ill ÖZET Cengiz Aytmatov, Kırgız edebiyatının en önemli isimlerinden birisidir. Biz de bu çalışmada Aytmatov'un Türkçeye çevrilmiş eserlerindeki mitolojik unsurları incelemeyi amaçladık. Çalışmanın birinci bölümünde Kırgız Edebiyatının tarihi gelişimi, önde gelen Kırgız edebiyatçıları ve kısaca onların eserleri, tarihi süreç içerisinde ele alınmaya çalışılmıştır. İkinci Bölümde, Cengiz Aytmatov'un hayatı, edebi şahsiyeti ve Türkçeye çevrilmiş eserleri incelenmiştir. Çalışmamızın Üçüncü Bölümünde ise, kavram olarak mitoloji, mitoloji ile ilgili anlatım türleri ve bunların aralarındaki ilişki ele alınmıştır. Son bölümde, Aytmatov'un eserlerindeki mitolojik unsurlar bulunmuş ve tahlil edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Cengiz Aytmatov is one of the most important author of Kirghiz Literature. In this study, we try to examine mythological aspect in the Aytmatov' s studies which are translated into Turkish. In the first part of the study, historical development of Kirghiz Literature and important personalities of Kirghiz Literature are analysed. In the second part of the study, Aytmatov' s life, his place in Kirghiz Literature, and his studies which are translated into Turkish are examined. In the third part of the study, concept of mythology and narration types related to mythology and relations among these are analysed. In the last part, mythological aspects in the Aytmatov' s studies are tried to be analysed.