Yükseköğretim programlarının uluslararasılaşması bağlamında sınıf eğitimi programının değerlendirilmesi
Evaluation of elementary teacher education program in the context of the internationalization of higher education programs
- Tez No: 724072
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA MIZIKACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Dünyanın ve dolayısıyla eğitimin sürekli değişmesi ve küreselleşmesiyle birlikte yükseköğretim de paralel bir değişim göstermektedir ve küreselleşmenin eğitim üzerindeki etkilerinden biri de yükseköğretimin uluslararasılaşmasıdır. Eğitimin ve dolayısıyla yükseköğretimin uluslararasılaşmasıyla bireylerden de uluslararası birikime ve kültürel farkındalığa sahip, dünyayı tanıyan, diğerlerine empatiyle yaklaşan ve farklı bakış açıları geliştiren insanlar olması beklenmektedir. Bireyleri bu beceri ve yeterliklerle donanımlı şekilde küreselleşen dünyaya hazırlama görevi büyük ölçüde yükseköğretim kurumlarına düşmekte, bu da ancak yükseköğretim kurumları tarafından sunulan programların uluslararasılaşması ile mümkün olabilmektedir. Özellikle Türkiye'de yükseköğretimin uluslararasılaşmasında daha çok uluslararası öğrencilere ve değişim programlarına odaklanıldığı, eğitim programları boyutunun ise eksik kaldığı görülmektedir. Bu sebeple bu çalışmada yükseköğretim programlarının uluslararasılaşmasının dünyadaki ve Türkiye'deki gelişimi bağlamında Türkiye'deki Eğitim ve Eğitim Bilimleri Fakültelerinin lisans programlarının uluslararasılaşma boyutlarının ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Çalışmada nitel araştırma yöntemleri benimsenmiş, çalışma durum çalışması olarak yapılmış ve Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Sınıf Eğitimi Lisans programı çalışmanın durumu olarak belirlenmiştir. Doküman incelemesi ve görüşmeler yoluyla elde edilen veriler içerik analizi ile incelenmiş ve veri analizi sonucunda Gazi Eğitim Fakültesi Sınıf Eğitimi programının programa yönelik ve program dışı ögelerinde uluslararasılaşma boyutlarına yer verdiği ancak bu boyutların sınırlı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Yürütülen bu çalışmayla, hem yükseköğretimin uluslararasılaşmasında eksik kalan eğitim programları boyutuna dikkat çekileceği hem de programların uluslararasılaşmasına yönelik stratejilere yer verilerek sürecin etkili bir şekilde yürütülmesine katkı sağlanacağı düşünülmektedir. Bu doğrultuda ilgili çalışmanın, dünyadaki Türkiye'deki alanyazına, araştırma alanına ve program uygulamalarına katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Higher education changes in parallel with the continuous changes in education and in the world resulted from globalization. One of the effects of globalization on education is internationalization of higher education. Individuals are expected to have international background and cultural awareness, to know about the world, to feel an empathy with others and to develop different perspectives along with the internationalization of education and higher education. Responsibility for preparing students for a globalized world with these outcomes and abilities belongs to higher education institutions, and it is only possible with the internationalization of the curriculum provided by those institutions. When considered the literature, especially in Turkey, internationalization of higher education focuses on international students and mobility programs, and curriculum aspect is often neglected. Therefore, this study aimed to analyze the dimensions of internationalization of elementary teacher education program at the Gazi Faculty of Education at Gazi University within the scope of internationalization of curriculum. In the study, qualitative research methods were used with case study design. Elementary Teacher Education Undergraduate Program in the afore mentioned University was chosen as the case. Content analysis was used in the analysis of data collected with document analysis and interviews. Results showed that some of the curricular and extra-curricular implementations have internationalization dimensions, however in limited scope. It was recommended that curriculum internationalization strategies should be adopted and aligned for teacher education in particular elementary teacher education. Accordingly, it is expected that the results of this study would contribute to the literature of teacher education, curriculum internationalization, education researchers and curriculum implementations.