Görsel sanatın dijital mecradaki dönüşümü ve yeni sergileme biçimi olarak dijital sergiler: British Council örneği
The transformation of visual art in the digital area and digital exhibitions as a new exhebition format: The British Council case study
- Tez No: 724178
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NUR EMİNE KOÇ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Güzel Sanatlar, Müzecilik, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Museology, Communication Sciences
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Yeni Medya Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Yeni Medya Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 167
Özet
Dijitalleşen dünyadaki gelişmeler nedeniyle her sektör gibi sanat endüstrisi de büyük bir dönüşüm yaşamaktadır. Fiziksel müze ve galerilerin yerini dijital platformlardaki yeni nesil sergi platformları almaktadır. Geleneksel sergileme biçimleri ise yerini dijital sergileme biçimlerine bırakmaktadır. Küresel koşullar ve yaşanan pandemi süreci nedeniyle dijitalleşme sanat için bir zorunluluk olmuştur. Bu değişim özellikle görüntünün ön planda olduğu görsel sanatlar disiplininde belirgin bir şekilde görülmektedir. Bunun en büyük etkeni dijital sergilerin zaman ve mekan bağımsız olma özelliğidir. Dijital sergileme olanakları sayesinde küreselleşen dünyada herkes sanata erişim sağlayabilmektedir. Türkiye'de ilk dijital müzeyi ve sanal sergiyi hayata geçiren kurum British Council'dır. Duvarları Olmayan Müze adlı sanal sergiyle yenilikçi bir çalışmayı hayata geçirmiştir. Birleşik Krallık'ın dünya çapındaki kültürel çalışmalarını yürüten British Council sergi kavramına felsefi, fütüristik ve fonksiyonel bir bakış getirmiştir. Erişilebilirlik, Duvarları Olmayan Müze'nin en önemli özelliğidir. Fırsat eşitsizliği ve özel gereksinimi olan tüm bireyler sanal müze sayesinde sanat yapıtıyla iletişime geçebilmektedir. Çalışmada, geleneksel sergileme biçimleri ile dijital sergileme biçimleri sebep sonuç ilişkisi içinde ortaya konulmuştur. British Council örneği, görsel sanatların dijitaldeki temsili kapsamında içerik ve tasarım açısından irdelenmiştir. Duvarları Olmayan Müze'nin düzenlediği beş uluslararası sergi incelenerek projenin pozitif yanları, sorunları ve çözüm önerileri çalışılmıştır. 18-64 yaş arası bireylerin sanal müze, sanal tur kullanım memnuniyeti incelenmiştir. 434 bireye kapalı uçlu anket yöntemi uygulanmıştır. Elde edilen bulgular yorumlama tekniğiyle analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the developments in the digitalizing world, the art industry, like every sector, is undergoing a transformation. Physical museums and galleries are being replaced by new generation exhibition platforms on digital platforms. Traditional exhibition formats are being replaced by digital exhibition formats. Due to global conditions and the pandemic process, digitalization has become a necessity for art. This change is evident especially in visual arts where the image is at the forefront. The biggest factor in this is the nature of digital exhibitions being independent of time and space. Thanks to digital exhibition opportunities, everyone can have access to art. The institution that implemented the first digital museum and virtual exhibition in Turkey is the British Council. The British Council has implemented an innovative work with the virtual exhibition“Museum With No Frontiers”. The British Council, which conducts the UK's worldwide cultural studies, has brought a philosophical, futuristic, and functional perspective to the concept of the exhibition. Accessibility is the feature of the“Museum With No Frontiers”. Thanks to the virtual museum, all individuals with special needs due to inequality of opportunity can communicate with the work of art. In the study, traditional exhibition forms and digital exhibition forms are revealed with a cause and effect relationship. The British Council example has been examined in terms of content and design within the scope of the representation of visual arts in digital. Five international exhibitions organized by the“Museum With No Frontiers”were examined and the positive aspects, problems, and solution proposals of the project were studied. The satisfaction of using virtual museums and virtual tours of individuals between the ages of 18-64 was examined. The closed-ended questionnaire method was applied to 434 individuals. Obtained findings were analyzed by interpretation technique.