İnsan kaynakları yönetimi açısından Milli Eğitim Bakanlığının eğitim ve geliştirme faaliyetlerinin eğiticilerin başarı düzeylerine etkileri
The effects of the training and development activities of the Ministry of National Education on the success levels of instructor in terms of human resources management
- Tez No: 725690
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL HAKKI KOFOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Education and Training, Public Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Araştırmada, insan kaynakları yönetimi açısından Milli Eğitim Bakanlığının eğitim ve geliştirme faaliyetlerinin, eğitimcilerin başarı düzeylerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, Trabzon / Ortahisar ilçesi uygulama sahası olarak seçilmiştir. Nitel araştırma desenine uygun olarak tasarlanan bu çalışmanın örneklemini; okul müdürü, müdür yardımcısı, bilişim teknolojileri öğretmeni, rehber öğretmen / psikolojik danışman, sınıf öğretmeni ve din kültürü ahlak bilgisi öğretmeni olarak görev yapan ve toplam 6 farklı meslek grubunu temsil eden yönetici ve öğretmenlerden oluşan 327 gönüllü katılımcı oluşturmuştur. Ortahisar ilçesinde yer alan resmi 25 ortaöğretim kurumu / lise ile resmi 26 ortaokul ve resmi 22 ilkokul olmak üzere toplam 73 kurumda anket uygulaması yapılarak veriler elde edilmiştir. Çalışmada katılımcılardan elde edilen veriler, frekans analizine tabi tutularak ve ilgili verilerin yüzde değerleri hesaplanarak yorumlama yapılmıştır. Araştırmada öğretmen ve yöneticilerin katıldığı hizmet içi eğitim türleriyle almış oldukları ödül çeşitlerinin branşlara dağılımı ve edinilen başarılar ve/veya ödüller ile hizmet içi faaliyetlere katılım sağlamanın yönetici ve öğretmenlerin mesleki / kariyer gelişimlerine katkı düzeyleri incelenmiştir. Çalışmanın bulgular bölümünde hem yönetici hem de öğretmenlerin katılım sağladığı hizmet içi eğitimlerden ilk 10 sırada ve en çok yer alan hizmet içi eğitime yer verilmiştir. Bu çalışmadan elde edilen bulgulara göre; eğitim ve geliştirme faaliyetlerinin yönetici ve öğretmenlerin başarı düzeylerine etkisinin olumlu yönde ve yüksek düzeyde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The research aimed to examine the effects of the education and development activities of the Ministry of National Education on the success levels of educators in terms of human resources management. For this purpose, Trabzon / Ortahisar district was chosen as the application area. The sample of this study, which was designed in accordance with the qualitative research pattern; 327 volunteer participants, consisting of administrators and teachers representing 6 different occupational groups, working as school principal, assistant principal, information technology teacher, guidance teacher / psychological counselor, classroom teacher and religious culture ethics teacher. Data were obtained by conducting a survey in a total of 73 institutions, including 25 official secondary education institutions / high schools, 26 official secondary schools, and 22 official primary schools in the Ortahisar district. In the study, the data obtained from the participants were interpreted by subjecting the frequency analysis and calculating the percentage values of the relevant data. In the research, the distribution of the types of in-service training that teachers and administrators participated in, the types of awards they received, the achievements and/or awards obtained and the contribution levels of participating in in-service activities to the professional / career development of administrators and teachers were examined. In the findings section of the study, in-service training, which is in the top 10 and the most frequent among the in-service training attended by both administrators and teachers, is included. According to the findings obtained from this study; It has been seen that the effect of training and development activities on the success levels of administrators and teachers is positive and at a high level.